Uçurtma Müzesine gelen servislerle ilgili kısa bir bilgilendirme

Merhabalar
Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Üsküdar’ın sahiline oldukça yakın konumdadır.

Toplamda 500 m2’den oluşan 2 katlı müzemizde aynı anda 200 kişiye kadar öğrenci alınabilmektedir.

Tüm servisler (Minibüs, midibüs, otobüs) uçurtma müzemizin kapısına kadar gelerek öğrencileri bırakabilmekte ve uçurtma müzesi personeli tarafından içeri alınmaktadırlar.

Geçtiğimiz yıl 30.000’i aşkın ziyaretçi tarafından gezilen müzemizin misafirleri çoğunlukla kültür gezileri çerçevesinde servislerle gelen öğrencilerdir.
Bu da, geçtiğimiz yıl yaklaşık 1500’e yakın servis aracının kapımıza gelmiş olduğu anlamı taşımaktadır.

Ancak, geçtiğimiz yıl nadiren de olsa bazı servislerin (Genellikle otobüs ve/veya midibüs) sahile 250 metre mesafede olmamıza rağmen, sahildeki ana caddeden sokak içine girme konusunda sıkıntı çıkardıklarına şahit olduk. (Sokaklar arasında dönmek istemediklerinden) (Oysa aynı sokaklara ev eşyası taşıyan, nalbur dükkânlarına ürün getiren kamyonlar da girmektedir.)

Ekteki fotoğraflarda da görüleceği üzere onlarca minibüs, birden fazla midibüs ve/veya otobüslerin dahi rahatlıkla kapımıza kadar gelebildiği görülmektedir.

Böyle bir durumun tarafımızca fark edilmesi halinde öncelikle servis şoförleri ile görüşerek çözümlemeye çalışıyoruz, çözümleme konusunda netice alamamamız durumunda ise ilgili okulun müdürü ve/veya servis şirketi ile görüşerek problemi çözmeye çalışıyoruz.

Bu cümleden hareketle;
Gezi sorumlusu öğretmenlerimize “Sokaklar dar, ben oraya giremem” şeklinde ifade de bulunarak öğrenciyi sahilde bırakma talebinde bulunan servis şoförüne itibar etmemelerini ve uçurtma müzesinin kapısına kadar bırakmalarını talep etmeleri bilgisinin paylaşılmasını rica ederiz.

Sizleri her zaman müzemizde görmek dileği ile
Saygılarımızla

Ayşe Rayet Aracı
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz
Uçurtma Müzesi Müdürü