Basında

26Mar2018

Uçurtma Okulunun Konuğu Gaia Dergisi

İstanbul Üsküdar’da bulunan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi yenilenmiş yüzü ve yeni içerikleriyle uçurtma severlere hizmet veriyor.

Koleksiyonundaki uçurtmalara yenilerini ekleyen  müzenin bünyesinde ayrıca bir Uçurtma Okulu ve dünyanın ilk ve tek uçurtma kütüphanesi bulunuyor.

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın da 18 uçurtma müzesinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, 2018 uçurtma mevsimine yeniliklerle giriyor.

Ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde başarıyla temsil eden müze kurucusu Mehmet Naci Aköz’ün, Tayland ve Malezya’da katıldığı uluslar arası festivallerin ardından yanında getirdiği uçurtmaları dahil etmesiyle, müzenin koleksiyonundaki uçurtma sayısı daha da arttı.

Son eklenenlerle birlikte, müzede uçurtmaları sergilenen ülke sayısı 33’e, uçurtma ve uçurtma ile ilgili malzemelerin sayısı da 2 bin 700’e ulaştı.

Uçurtma Atölyesi > Uçurtma Okulu oldu. Müze’deki yeniliklerden biri de Uçurtma Okulu. Daha önce müze bünyesinde küçük çaplı hizmet sunan Uçurtma Atölyesi’nin kapasitesi ve hizmet verdiği alan daha da genişletildi.

Önceleri öğrencilerin sadece kendi uçurtmalarını yaptığı bir yer olan atölyede, ziyaretçilere dünya uçurtma kültürü hakkında bilgiler verilmeye ve uçurtmalar detaylı olarak anlatılmaya başladı. Böylece atölye, geniş çaplı bir Uçurtma Okulu’na dönüştürülmüş oldu.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’nde müzeyi gezmek ve uçurtmaları incelemek ücretsiz. Uçurtma severler, Uçurtma Okulu’ndan ise malzeme bedeli olan 18 TL’yi ödeyerek yararlanabiliyor. Okulda kendi uçurtmalarını yapmayı öğrenen ziyaretçiler, yaptıkları uçurtmayı kendileri alıyor.

Dünyada ilk ve tek: “Uçurtma Kütüphanesi” Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ndeki yeniliklerden biri de; dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip ‘Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi’ Müze kurucularından Gülen Okumuş’un adını taşıyan kütüphanede kitap, dergi, katalog, afiş ve broşür gibi 400’ü aşkın broşürün yanısıra, uçurtmayla ilgili film ve belgeseller
içeren CD’ler, daha önce yapılmış ulusal ve uluslar arası festivalleri içeren yazılı ve görsel dökümanlar ve uçurtma konulu çeşitli belgeler bulunuyor.

Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi’nden, uçurtma konulu araştırmalar yapanlar, basın mensupları, öğrenciler ve uçurtma meraklıları ücretsiz yararlanabiliyor.

“Müze kendini geliştiriyor” Konuyla ilgili bir açıklama yapan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Müdürü Ayşe Rayet Arıcı, müzenin kurulduğu günden bu yana sürekli bir gelişim halinde olduğunu, hem içerik hem de hizmet verdiği kitle açısından sürekli büyüdüğünü belirterek; “Amacımız uçurtma gibi sokak oyunları kültürümüzün en önemli oyuncaklarından birini geniş kitlelere tanıtmak, unutulmaya yüz tutan bu oyuncağı gelecek nesillere aktarmak.

Bunun için müzede bulunan uçurtmaların çeşitliliğini ve sayısını arttırıyoruz. İnsanların uçurtmaya olan ilgisini arttırmak için daha ilginç, daha değişik, daha görkemli uçurtmaları müzeye kazandırmaya çalışıyoruz. Bu konuda hiçbir harcamadan ve yatırımdan kaçınmadık, kaçınmayacağız. Müzeyi dünyanın en büyük uçurtma müzesi yapmayı hedefliyoruz” diyor.

Müze hakkında;

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, interaktif bir şekilde ve tiyatral bir anlatım tarzıyla konuklarını uçurtmalar ve uçurtma kültürü konusunda bilgilendiriyor
ve onlara unutulmaz anlar yaşatıyor.

Müze kapsamındaki Uçurtma Okulu ise uçurtma yapımını öğrenmek ve/ veya kendi uçurtmasını yapmak isteyenlere, konusunun uzmanı uçurtma eğitmenleri gözetiminde bu imkanı sunuyor.

Pazar hariç haftanın tüm günlerinde, mesai saatlerinde açık olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni her yaştan uçurtmasever ziyaret edebiliyor. Gerek uçurtmalar gerekse de müze hakkında bilgi almak isteyen uçurtma tutkunları, www.ucurtmamuzesi.net internet sitesi ve müzenin resmi sosyal medya hesaplarını ziyaret ederek ya da 0216 553 23 37 nolu telefonu arayarak bilgi edinebiliyor.

12Mar2018

LÖSEV Reklam Filminde Uçurtmalar!

LÖSEV Yaptığı çalışmalara destek aramak adına hazırladığı reklam filminde uçurtmaları konu aldı.

Çocukların mutluluklarını ifade eden en güzel anlardan biri olan uçurtma uçurma eğlencesini İstanbul Uçurtmacılar Derneğinden alınan destekle çekimleri Sarıyer’de yapıldı.

[…]

10Oca2018

Uçurtma müzesi, sosyal medyada da yoğun ilgi görüyor.

Bunlardan bir tanesi olan ak medyanın haberi sizlerle paylaşıyoruz;

 

Çocukluğumuza götüren mekan; Uçurtma Müzesi

Klasik bir haber metni ile giriş yapıp teknik bilgilerle boğamayacağım kadar hoş ve gezilesi bir mekan; Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi.

Mehmet beyi tanımadan önce varlığından haberdar olmadığım müze ve ilk duyduğumda üç çıta bir kağıt altı üstü diye düşündüğüm uçurtmanın bir yaşam tarzı ve bir çok ülkede o ülke  kültürünün bir parçası olduğunu gördüm.

Mehmet Naci Aköz 1986 yılından itibaren kimi yurtdışına çıkışlarında kendi imkanları ile temin ettiği, kimini fuarlara katılan uluslararası uçurtma meraklısı dostları ile takas ettiği yaklaşık 2500 uçurtma çeşidini ve bu uçurtmaların hikayesini birebir anlattı bize.

Kendisine “başka müze açmayı düşünür müsünüz ?” diye sorduğumda ; “evet elimdeki çeşitler ile ikinci bir müze açabiliriz lakin bu işe bu kadar gönül verip bunca yılın bilgi birikimini aktaracak bir arkadaş bulmamız lazım”dedi.

“Umarım zamanla arkadaşlarımızdan birileri bu işi daha ileri götürebilir ve boynuz kulağı geçer” demesi bile bu misyonu nasıl gönüllülükle yaptığının göstergesi idi.

2005 yılından bugüne kadar resmi tatil günleri hariç 09:00-17:00 saatleri arası açık olan müzeye girişler ücretsiz.

Geçtiğimiz yıl 30.000 ziyaretçi ile Üsküdar’ın en çok ziyaretçi çeken müzesi olan Uçurtma Müzesi ; Mehmet Naci Aköz’ün tek cümlede anlatımı ile “Uçurtmanın 3 çıta 1 kağıt parçası olmadığını” bizlere çok iyi anlatıyor.

Yakında yayın hayatına başlayacak olan www.ucurtma.tv ‘de uçurtma ve müze ile alakalı haberleri paylaşmaya başlayacağının da müjdesini verdi Mehmet bey bizlere.

Uçurtma Müzesi ve uçurtma kültürü ile alakalı detaylı bilgileri www.ucurtmamuzesi.net adresinden bulabilirsiniz.

Bizlere kapılarını açan ve bu güzel söyleşiyi gerçekleştiren Mehmet Naci Aköz ve ekibine güzel ev sahipliği için teşekkür ediyor, başarılarının giderek artmasını diliyoruz.

Yazar: Özkan Çelik           17 Aralık 2017

 

14Ara2017

Uçurtma Müzesi Beyaz TV‘de

Nefise Karatay ile anne olmak” programına konuk oldu.

Beyaz TV’de yayınlanan “Nefise Karatay ile anne olmak” programının bu haftaki konuğu Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi oldu.

Program 15 12 2017 Cumartesi günü saat 11.00 de yayınlanacak Dünyanın 18 uçurtma müzesi’nden biri olan Üsküdar’daki “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi”nde yapılan çekimlerde, dünyanın 33 ülkesinden toplanan 2700 parçalık uçurtma koleksiyonunun tanıtımı yapıldı.

Öğretmen Yusuf Kardeş İlkokulundan gelen öğrencilerle aynı anda uçurtma atölyesine katılan Nefise Karatay “Hayatımda ilk kez uçurtma yaptım ve bu uçurtmayı kızıma hediye edeceğim“ dedi. Türkiye’nin ilk uçurma okulunda Öğretmen Yusuf Kardeş İlkokulundan gelen öğrencileri ile birlikte olmaktan da çok keyif aldığını söyledi.

Uçurtmasını çocuklarla birlikte yapan Karatay’a atölye çalışmasının bitiminde uçurtma takdir belgesi verildi. Müzenin kurucusu Mehmet Naci Aköz ile birlikte atölyede hatıra fotoğrafı da çektiren Nefise Karatay uçurtmasını ve takdir belgesini alarak programın müze bölümüne geçti.

 

Uçurtma Müzesi’nde dünyanın 33 ülkesinden toplanmış koleksiyon içindeki ilginç uçurtmaları çocuklarla birlikte izleyen ve ejderhadan ahtapota, kelebekten yılana, timsahtan kaplumbağaya kadar çeşitli tasarımlarda yapılmış uçurtmaların karşısında heyecanını yenemeyen Karatay “İyi ki buraya geldik. program sayesinde ben de uçurtma Müzesi’ni görmüş oldum” dedi.

Uçurtma Müzesi’nde yapılan çekimler sonrasında uçurtma müzesinin kurucusu Mehmet Naci Aköz ile de uzun bir söyleşi yapan Karatay, uçurtma kültürü ve tarihi ile ilgili geniş bilgiler aldı.

Uçurtma Müzesi’nde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Mehmet Naci Aköz ile birlikte Üsküdar sahiline giderek, oldukça güzel güneşli ve rüzgarlı bir havada uçurtmasını gökyüzüne salan Nefise Karatay, çocuklar gibi neşeliydi “Hayatımda ilk defa böyle uçurtma uçuruyorum” diyerek ne kadar etkilendiğini söyledi.

Oldukça eğlenceli bir çekim sonrasında ekibe hediye uçurtmalar verilerek uçurtma müzesi’nden uğurlandılar.

Anı Defteri

Sevgili Mehmet bey,
Bizlere bu özel mekanda ağırladığınız için çok teşekkür ederiz.
Hepimizi tekrar çocukluğumuza götürdünüz.
Ellerinize, ruhunuza sağlık.

Sevgiler,  Anne Olmak Ekibi Adına

Nefise Karatay

28Eyl2017

Uçurtma Müzesi Tanıtımı

Türkiye’nin ilk ve tek Uçurtma Müzesi, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini sürdüren “Uçurtma Müzesi” ve “Uçurtma Atölyesi” Dünya’da ise  18 ülke içerisinde yer almaktadır. Müze’nin interaktif oluşu, atölyenin üç yaşından itibaren atölye çalışmasına katılabilmesi eşşiz bir serüven haline geliyor. Çocuklar kendi el becerilerini  sergiliyor, yaparak öğreniyor  ve pratik el becerileri gelişiyor. […]

28Eyl2017

Türkiye’nin ilk ve tek olan İstanbul Üsküdar’daki Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ne misafir olduk. Müze çocukların hayal güçlerini geliştirirken, büyükleriyse çocukluğuna doğru bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.