Uçurtma Haberleri

12Nis2018

İstanbul’da Uluslararası Festival Coşkusu 2018

DÜNYANIN EN GÜZEL UÇURTMALARI GELİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. İstanbul uluslararası uçurtma festivali 21-22 Nisan’da Maltepe’de yapılacak. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen birbirinden ilginç ve görkemli uçurtmalar İstanbul semalarını süsleyecek.

Dünyanın önemli uluslararası uçurtma festivalleri arasında yerini alan, İstanbul uluslararası uçurtma festivali bu yıl 21-22 Nisan’da Maltepe sahilinde gerçekleştirilecek. 10 Ülkenin profesyonel uçurtma takımların katılımıyla gerçekleşecek festivalde, hepsi birbirinden ilginç ve görkemli yüzlerce uçurtma İstanbul semalarını süsleyecek.

Uçurtma severleri buluşturacak olan iki günlük festivale, Hindistan, Malezya, Endonezya, Polonya, Kolombiya, Kamboçya, İtalya, Zambia, Avustralya gibi uçurtma alanında söz sahibi isimler katılacak.

Festivalde Türkiye’yi İstanbul Uçurtmacılar Derneği bünyesinde oluşturulacak olan, Mehmet Naci Aköz başkanlığındaki ekip temsil edecek. Türk ekibi; daha önce Tayland ve Malezya’da uçurduğu, 60 metrekare büyüklüğündeki dev Türk bayrağı uçurtmayı bu festivalde de göklerle buluşturacak.

Festival boyunca gerçekleştirilecek olan etkinlikler kapsamında, yabancı konukların da katılacağı bir Uluslararası Uçurtma Yarışması yapılacak. Halka açık olan festivalde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlattırılan 15 bin adet ücretsiz uçurtma dağıtılacak.

Festivalde, ayrıca çeşitli sahne ve animasyon gösterileri de yer alacak. Etkinlik kapsamında düzenlenecek uçurtma atölyelerine katılanlar, uçurtma eğitmenleri eşliğinde, kendi uçurtmalarını yapma imkânı bulacak.

ŞEHRİN TANITIMINA KATKIDA BULUNACAK

6. İstanbul uluslararası uçurtma festival komitesi başkanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanı Mehmet Naci Aköz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, festivalin renkli görüntülere sahne olacağını belirterek;

“Şu an için 10 ülkenin uçurtma takımlarının katılımı kesinleşti, birkaç ülkenin daha katılımını bekliyoruz. Her festivalimizde olduğu gibi bu yıl ki festivalde de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin amacı sokak oyunları kültürümüzün unutulmaz geleneksel oyuncakları arasında yer alan uçurtmanın özellikle çocuklarımızın bayramı olan 23 Nisan etkinliklerinde onları mutlu kılmasının amaçlanmasıdır” dedi.

Dünyanın pek çok ülkesinde büyük katılımlarla gerçekleştirilen uluslararası uçurtma festivallerinden birisini İstanbul markası ile buluşturduklarını ifade eden Aköz sözlerini şöyle sürdürdü;

“Burada şehrimizin marka imajına uluslararası boyutta katkı sağlanmasını amaçlamaktadır. Bugüne kadar yapılan festivallerle bu amaca ulaşıldığını düşünüyorum.

Bugüne kadar bu festival dolayısıyla 50’ye yakın ülkeden onlarca ünlü uçurtma otoritesi diyebileceğimiz isimler İstanbul’a geldi.

İşte bu noktada dernek olarak bizler de elimizi taşın altına koyarak dünyanın pek çok ülkesinde ve yüzlerce uçurtma takımının katılımlarıyla yapılan festivallerden birisinin şehrimizde yapılabilmesi için tüm uluslararası ilişkilerimizi kullanarak destek vermeye devam edeceğiz.”

26Mar2018

Uçurtma Okulunun Konuğu Gaia Dergisi

İstanbul Üsküdar’da bulunan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi yenilenmiş yüzü ve yeni içerikleriyle uçurtma severlere hizmet veriyor.

Koleksiyonundaki uçurtmalara yenilerini ekleyen  müzenin bünyesinde ayrıca bir Uçurtma Okulu ve dünyanın ilk ve tek uçurtma kütüphanesi bulunuyor.

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın da 18 uçurtma müzesinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, 2018 uçurtma mevsimine yeniliklerle giriyor.

Ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde başarıyla temsil eden müze kurucusu Mehmet Naci Aköz’ün, Tayland ve Malezya’da katıldığı uluslar arası festivallerin ardından yanında getirdiği uçurtmaları dahil etmesiyle, müzenin koleksiyonundaki uçurtma sayısı daha da arttı.

Son eklenenlerle birlikte, müzede uçurtmaları sergilenen ülke sayısı 33’e, uçurtma ve uçurtma ile ilgili malzemelerin sayısı da 2 bin 700’e ulaştı.

Uçurtma Atölyesi > Uçurtma Okulu oldu. Müze’deki yeniliklerden biri de Uçurtma Okulu. Daha önce müze bünyesinde küçük çaplı hizmet sunan Uçurtma Atölyesi’nin kapasitesi ve hizmet verdiği alan daha da genişletildi.

Önceleri öğrencilerin sadece kendi uçurtmalarını yaptığı bir yer olan atölyede, ziyaretçilere dünya uçurtma kültürü hakkında bilgiler verilmeye ve uçurtmalar detaylı olarak anlatılmaya başladı. Böylece atölye, geniş çaplı bir Uçurtma Okulu’na dönüştürülmüş oldu.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’nde müzeyi gezmek ve uçurtmaları incelemek ücretsiz. Uçurtma severler, Uçurtma Okulu’ndan ise malzeme bedeli olan 18 TL’yi ödeyerek yararlanabiliyor. Okulda kendi uçurtmalarını yapmayı öğrenen ziyaretçiler, yaptıkları uçurtmayı kendileri alıyor.

Dünyada ilk ve tek: “Uçurtma Kütüphanesi” Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ndeki yeniliklerden biri de; dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip ‘Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi’ Müze kurucularından Gülen Okumuş’un adını taşıyan kütüphanede kitap, dergi, katalog, afiş ve broşür gibi 400’ü aşkın broşürün yanısıra, uçurtmayla ilgili film ve belgeseller
içeren CD’ler, daha önce yapılmış ulusal ve uluslar arası festivalleri içeren yazılı ve görsel dökümanlar ve uçurtma konulu çeşitli belgeler bulunuyor.

Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi’nden, uçurtma konulu araştırmalar yapanlar, basın mensupları, öğrenciler ve uçurtma meraklıları ücretsiz yararlanabiliyor.

“Müze kendini geliştiriyor” Konuyla ilgili bir açıklama yapan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Müdürü Ayşe Rayet Arıcı, müzenin kurulduğu günden bu yana sürekli bir gelişim halinde olduğunu, hem içerik hem de hizmet verdiği kitle açısından sürekli büyüdüğünü belirterek; “Amacımız uçurtma gibi sokak oyunları kültürümüzün en önemli oyuncaklarından birini geniş kitlelere tanıtmak, unutulmaya yüz tutan bu oyuncağı gelecek nesillere aktarmak.

Bunun için müzede bulunan uçurtmaların çeşitliliğini ve sayısını arttırıyoruz. İnsanların uçurtmaya olan ilgisini arttırmak için daha ilginç, daha değişik, daha görkemli uçurtmaları müzeye kazandırmaya çalışıyoruz. Bu konuda hiçbir harcamadan ve yatırımdan kaçınmadık, kaçınmayacağız. Müzeyi dünyanın en büyük uçurtma müzesi yapmayı hedefliyoruz” diyor.

Müze hakkında;

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, interaktif bir şekilde ve tiyatral bir anlatım tarzıyla konuklarını uçurtmalar ve uçurtma kültürü konusunda bilgilendiriyor
ve onlara unutulmaz anlar yaşatıyor.

Müze kapsamındaki Uçurtma Okulu ise uçurtma yapımını öğrenmek ve/ veya kendi uçurtmasını yapmak isteyenlere, konusunun uzmanı uçurtma eğitmenleri gözetiminde bu imkanı sunuyor.

Pazar hariç haftanın tüm günlerinde, mesai saatlerinde açık olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni her yaştan uçurtmasever ziyaret edebiliyor. Gerek uçurtmalar gerekse de müze hakkında bilgi almak isteyen uçurtma tutkunları, www.ucurtmamuzesi.net internet sitesi ve müzenin resmi sosyal medya hesaplarını ziyaret ederek ya da 0216 553 23 37 nolu telefonu arayarak bilgi edinebiliyor.

12Mar2018

LÖSEV Reklam Filminde Uçurtmalar!

LÖSEV Yaptığı çalışmalara destek aramak adına hazırladığı reklam filminde uçurtmaları konu aldı.

Çocukların mutluluklarını ifade eden en güzel anlardan biri olan uçurtma uçurma eğlencesini İstanbul Uçurtmacılar Derneğinden alınan destekle çekimleri Sarıyer’de yapıldı.

[…]

21Şub2018

Ülkemizin ilk ve tek uçurtma müzesi olan ve Dünya uçurtma kültürünün sergilendiği Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi ve uçurtma kütüphanesi, Gülen Okumuş Kütüphanesi gelişmeye ve farklı kesimlerden ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor.

Çeşitli alanlardan kişilerin sık sık ziyaret ettiği müze, bu kez Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hayrettin Parlakyıldız’ı ağırladı.

Müzede 33 (otuzüç) ülkeden gelmiş uçurtmaları incelerken, tüm uçurtmaların tek tek tarihleri ve getirilme serüvenleri hakkında bilgi alan Parlakyıldız, ardından Gülen Okumuş kütüphanesinde de zaman geçirdi.

Ziyaretçi defterine müze ile ilgili düşüncelerini yazan Parlakyıldız, müzenin kültürel yönüne vurgu yaparak akademik açıdan çocuk edebiyatı alanında bu tarz aktivitelerin önemine parmak bastı.

Daha sonra müzenin kurucusu Mehmet N. Aköz ile bir hatıra fotoğrafı çektiren Parlakyıldız müzeden mutlu bir şekilde ayrıldı.

“Uçurtma müzesi…

Bugün bir kitapçıya uğrarken önünden geçtim bu müzenin… Geçtim ama içeri girince de çıkamadım, gezdim, sohbet ettim, bilgilendim, zevk aldım, kendim adına, çocuklar adına…

Kültürel yapımızın, çocukluğumuzun bir farklı yönünü gördüm, yaşadım, hoşlandım.

Bunu çocuk edebiyatı açısından değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum akademik açıdan.

Başarılar diliyorum Mehmet Aköz’e, müdüre hanım Ayşe Aracı’ya…

Çocukların duygularına tercüman olan bu müze kurucusuna ve yöneticilerine selam olsun…

Sevgiler…”

Dr. Hayrettin Parlakyıldız
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi

17Şub2018

Mehmet Naci Aköz Dünyaca Ünlü Uçurtmacılar ile Birlikte TAYLAND ve MALEZYA Uçurtma Festivalinde!

Dünyanın en büyük uluslar arası uçurtma festivalleri arasında yer alan TAYLAND ve MALEZYA semalarında dev TÜRK bayrağı uçurtma havalandırılacak

İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı M. Naci Aköz katıldığı çok sayıdaki uluslar arası uçurtma festivallerinden bir yenisinde daha ekliyor.

Türkiye’yi temsil etmek için bu kez uzak doğuya TAYLAND ve MALEZYA’ya gidiyor. […]

11Şub2018

Antalya Korkuteli Yelten Dallar İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinin Uçurtma Etkinliği

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından 2017 yılı başında başlatılan ücretsiz şeytan uçurtma dağıtımı 2018’de de ülkemizin her tarafında sürüyor.

Aslında bu proje bir Japon atasözünde de belirtildiği gibi biz insanlara balık ısmarlamak yerine balık tutmayı öğretiyoruz, bu projeye dahil olanlar kendi uçurtmalarını kolaylıkla nasıl yapabileceklerini ve uçurabileceklerini öğreniyorlar.

Ücretsiz şeytan uçurtma projesine katılıp uçurtmaları alan ve başarılı bir etkinlik gerçekleştiren okullardan biri olan Antalya Korkuteli Yelten Dallar İmam Hatip Ortaokulu öğretmeni Derya ATATEKİN’de konuyla ilgili kısaca şunları söyledi. […]

6Şub2018

Güngören Belediyesi Bilgi Evleri Üyeleri Uçurtma Müzesini Gezdi!

Güngören Belediyesi Bilgi Evleri üyeleri Üsküdar’daki Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesine yapılan gezide Uçurtma Atölyesine katılarak kendi uçurtmalarını yapmanın heyecanını yaşadı.

Güngören Belediyesi Bilgi Evleri üyeleri Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesine bir gezi düzenledi.

Gezide müze kurucusu Mehmet Naci Aköz tarafından çocuklara uçurtmalar hakkında bir bilgilendirici sunum yapıldı. İki binin üzerinde ürün koleksiyonuna sahip müzede uçurtmaları gören öğrenciler, daha sonra atölye çalışmasına katıldı.

Burada seçmiş oldukları rengârenk uçurtma kâğıtlarından müze ekibinin yardımıyla kendi uçurtmalarını heyecanla yaptı.

Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman gezi ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Çağımızın en önemli eğitsel ilkelerinden birisi yaparak yaşayarak öğrenmektir.

Öğrencilerimizin uçurtma müzesi gibi mekânları ziyaret etmesi, burada kendilerinin uçurtma yapması çok önemli bir deneyim. Bilgi Evleri çalışanlarına, öğrencilerimize böyle bir imkân sundukları için teşekkür ediyorum.”

5Şub2018

PENDİK BELEDİYESİ ÖZÜRLÜLER MERKEZİNDE UÇURTMA COŞKUSU

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi uçurtma atölyesi sosyal proje çerçevesinde bu kez Pendik Belediyesi’ndeydi.

Pendik Belediyesi Özürlüler Merkezinde düzenlenen uçurtma kursuna ilgi büyüktü.

Pendik Belediyesi tarafından, Özürlülerin sosyal rehabilitasyonu ve eğitimlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan Pendik Belediyesi Özürlüler Merkezi, özürlülere yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

Yapılan çeşitli faaliyetler arasına bu kez uçurtma atölyesi girdi. […]

12Oca2018

Sömestr (Yarıyıl) tatilinde eğlenceli aktiviteler Uçurtma Müzesinde!

Sömestr tatili yaklaştı. Soğuk kış günlerinde sömestr (yarıyıl) tatilinde evde oturmak veya AVM’lerde vakit geçirmek yerine eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz.

Üsküdar’daki Uçurtma Müzesi’de bu aktiviteler için iyi bir seçenek, küçük büyük herkesin çok sevdiği oyuncaklar arasında yer alan uçurtmanın bir de müzesi var.

Yarıyıl tatilinde sizleri ağırlamaktan gurur duyuyoruz! […]

8Oca2018

Kepez Antalya Baraj Ortaokulu Öğrencilerinin Uçurtma Keyfi

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından 2017 yılı başında başlatılan ücretsiz şeytan uçurtma dağıtımı 2018’de de ülkemizin her tarafında sürüyor.

Aslında bu proje bir Japon atasözünde de belirtildiği gibi biz insanlara balık ısmarlamak yerine balık tutmayı öğretiyoruz, bu projeye dahil olanlar kendi uçurtmalarını kolaylıkla nasıl yapabileceklerini ve uçurabileceklerini öğreniyorlar.

Ücretsiz şeytan uçurtma projesine katılıp uçurtmaları alan ve başarılı bir etkinlik gerçekleştiren okullardan biri olan Kepez Antalya Baraj Ortaokulu öğretmeni Burak Atatekin’de konuyla ilgili kısaca şunları söyledi. […]

7Oca2018

Şeytan Uçurtmalar Türkiye’nin Dörtbir Yanında!

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından 2017 yılı başında başlatılan ücretsiz şeytan uçurtma dağıtımı 2018’de de ülkemizin her tarafında sürüyor.

Sokak oyunları kültürümüzün içindeki en çok bilinen oyuncaklarımızdan biri olan uçurtma her geçen gün çocuklarımız tarafından daha fazla tanınır ve kullanılır hale geliyor.

Ülkemizin ilk ve tek resmi uçurtma kurumu olan İstanbul Uçurtmacılar Derneği’de bu güzel oyuncağın daha çok tanınması için son 20 yıldır yaptığı çalışmalara bir yenisini ekleyerek geçtiğimiz yıl tüm ülke çapında ücretsiz şeytan uçurtma dağıtımı projesi başlattı. […]