Baoab ve Albatros Uçurtma Müzesi’nde!

BAOAB ve ALBATROS UÇURTMA MÜZESİ’NDE

Baobab ve Albatros blogger’ı Hüma Oktay Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesini tanımak ve takipçilerine tanıtmak için müzemizdeydi. Uçurtma Müzesinin kurucusu Mehmet Naci Aköz ile uzun bir söyleşi yapan ve uçurtma müzesini gezen Hüma hanım müzeden çok etkilendiğini söyledi.

Kendisinden önce 2 çocuğunun da okulları ile uçurtma müzesine geziye geldiğini ve eve geldiklerinde oldukça heyecanlı bir şekilde müzeyi ne kadar beğendiklerini, uçurtma atölyesinde yaptıkları
uçurtmalarını ne kadar sevdiklerini söylediğini de ifade eden Hüma hanım “Çocukları dinledikten sonra ben de mutlaka bu müzeyi görmeliyim diyerek buraya geldim” dedi. Uçurtma müzesindeki farklı uçurtma kültürlerinden eşsiz örnekleri dikkatle inceleyen, müzenin kütüphane bölümü ve atölyeleri ile ilgili de detaylı bilgiler alan Oktay, “Hem müze fikrinden, hem de müze koleksiyonu ve atölyelerinizden etkilendiğimi söylemek isterim, çocuklar için çok güzel bir iş yapmışsınız, aslında sadece çocuklar değil, herkesin görmesi gereken çok özel bir müze, Baobab ve Albatros’ta sizden bahsederek bilgi vermek isterim” diyerek beğenisini ifade etti.

Uçurtma Müzesi ile ilgili detaylı bilgiler veren Mehmet Naci Aköz ise, uçurtma kültürünün önemine vurgu yaparak bu ve benzeri müzelerin özellikle çocuklarımızın kültürel gelişimlerine sağladığı katkılar yanında, dünya ülkeleri arasında ülkemizin de adının duyurulmasındaki katkılarına dikkat çekti. Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden birisi olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesine yaptıkları ziyaret dolayısıyla Hüma Oktay hanımefendiye teşekkürlerimizi ifade etmek isteriz.

Hüma hanımın Uçurtma Müzesi anı defterine not ettikleri.

Çocukluğuma döndüm, daima çocuk kalmam için çok sebep varmış. Uçurtmaların hayatımızdaki yerini, hayallerimizi güçlendirdiğini fark ettirdiğiniz için çok teşekkürler.

Biz büyükler çabuk büyüyoruz, çocuk yanlarımızı besleyen hayalleri unutuyoruz. Çocuklara ve çocuk kalmayı seçen herkese ulaşmanız dileği ile. Sevgiyle kalın..

Hüma Oktay
15 11 2017