Uçurtma Okulu

Uçurtma Okulu

TÜRKİYE’DEKİ İLK UÇURTMA OKULU

 

Sokak oyunları kültürümüzün en eski oyuncaklarından birisi olan uçurtmanın unutulmaması, yaşatılması, yeni kuşaklara öğretilmesi ve uluslararası alanda da Türk uçurtmacılığının tanıtılması amacıyla 1986 yılında kurulan Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği ve devamında, birliğin 1996 yılında resmileştirilmesiyle kurulan, İstanbul Uçurtmacılar Derneği bugüne kadar onlarca faaliyet gerçekleştirmiştir.

 

Derneğin önemli faaliyetlerinden birisi de ilköğretim okullarında uçurtmanın derslerde konu olarak işlenmesinin önünü açan teşebbüsüdür.

 

Derneğin 1998 yılında öncülük ettiği çalışma ile uçurtmanın okullarda okutulması İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından resmi olarak kabul edilmiş, devamındaki yıllar içinde Mehmet Naci Aköz “Usta öğretici” sıfatı ile uzun yıllar çeşitli okullarda uçurtma eğitimleri vermiştir. Bu uygulama halen tüm yurt sathında sürdürülmektedir

 

2005 Yılında kurulan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi içinde oluşturulan uçurtma atölyelerinde uzun süre uçurtma yapımı eğitimleri gerçekleştirilmiştir. 2006 Yılında atölyelerin sayısını arttırıp, Türk uçurtma modellerinden 40’a yakının öğretildiği uçurtma okuluna dönüştürülmüştür.

 

Uçurtma okulumuzun atölyelerindeki eğitimcilerimiz okul öncesi ve/veya çocuk gelişimi mezunu olup, İstanbul Uçurtmacılar Derneği uçurtma yapımı eğitimlerinde uçurtma yapımının tüm aşamalarını öğrenmiş kişilerden oluşmaktadır. Hem pedagojik, hem teknik eğitime sahip olduklarından öğrencilerle iletişimleri üst seviyededir.

 

Uçurtma okulumuzun atölyelerine katılan guruplara elma veya armut modelde uçurtma yapımı öğretilirken, proje ödevi ile gelmiş ve/veya farklı bir model öğrenmek isteyenlere Türk Uçurtma kültürümüzün 40’a yakın modellerinden herhangi birisinin öğretilmesi de mümkündür.

 

Arzu eden ferdi ve/veya küçük guruplara boyama atölyelerimizde kendi el becerileri ile boyadıkları kâğıtlardan da uçurtma yapılabilmektedir. Atölye çalışması için sadece uçurtma ücreti alınmaktadır. Uçurtma okulumuzun atölyelerine katılarak uçurtmasını yapan tüm katılımcılar sertifika ile ödüllendirilmektedir.

 

Tüm bunların dışında;

Amatör ve/veya profesyonel uçurtmaların uçurulma tekniğini öğrenmek isteyenlere de herhangi bir ücret talep etmeden bu eğitimler de verilmektedir.

 

Uçurtma Haberleri

Tüm uçurtma ile ilgili haberleri burada bulabilirsiniz.

Uçurtma Nasıl Yapılır?

Uçurtma nasıl yapılır. Çeşitli bağlama teknikleri, yapılış aşamalarını görsel ve videolar ile öğrenebilirsiniz.

Uçurtma Şiirleri

Uçurtma ile ilgili tüm şiirleri burada bulabilirsiniz.