Uçurtma Müzesi

Uçurtma Müzesi

Dünyanın Uçurtmaları Burada

1986 yılından itibaren Mehmet Naci Aköz tarafından toplanan ve bugün itibariyle (Eylül 2017) 6 kıta, 33 ülkeden toplam 2500’den fazla ürünlük (Uçurtma, yayınlar, malzemeler ve çeşitli objelerden oluşan) koleksiyonuyla, ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz uçurtma müzesi ziyaretçilerini beklemektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2008 yılında başlattığı “Çocuk Dostu Müze” ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün 2011 yılından beri sürdürdüğü “Müzeli Eğitim” projeleri çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren uçurtma müzesi tüm mesai günleri 09.00 – 17.00 arası açık ve müze girişleri ücretsizdir.

Uçurtma Müzesi, aynı anda 200 öğrencinin kendi uçurtmasını kendisinin yapabileceği “Uçurtma Okulu” ve dünyanın ilk uçurtma kütüphanesi olan “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi”ni de içinde barındırmaktadır.

Çeşitli basın ve yayın organları ile web siteleri tarafından çocuklar için ilk gezilecek yerler arasında genellikle ilk sıralarda yer alan ve sık, sık yazılı ve görsel medyada kendisine yer bulan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, “Hürriyet Cumartesi Gazetesi”  tarafından ‘’ Türkiye’nin en iyi 10 kişisel müzesi ’’ değerlendirmesinde 6. Seçilmiştir.

Girişlerin ücretsiz olduğu uçurtma müzesinde, isteyen gruplara 1 saat 15 dakikalık program gerçekleştiriliyor.

Tiyatral ve interaktif bir anlatımla yaklaşık yarım saat süren eğlenceli uçurtma müzesi programında görerek, dokunarak, uygulama yaparak ve rehber öğretmenleri dinleyerek eğlenceli ve kaliteli zaman geçiriyorlar.

Özellikle okullar tarafından gerçekleştirilen kültür gezileri için en ideal yerler arasında yer alan uçurtma müzesindeki uçurtma okulunun atölyelerinde uygulamalı uçurtma yapımına katılanlardan ise sadece uçurtma ücreti alınıyor.

Toplu ziyaretler için lütfen randevu alınız.

Uçurtma Atölyesi

Kendi Uçurtmanı Kendin Yap

  • Ülkemizin ilk uçurtma okulunu bünyesinde barındıran uçurtma müzemizin belki de en eğlenceli bölümü uçurtma atölyeleridir.
  • 3 yaş itibari ile tüm yaşlara göre düzenlenen atölye çalışmalarında dileyen yetişkinlere de uçurtma eğitimi verilebilmektedir.
  • Yaklaşık yarım saatlik atölye çalışması esnasında, farklı, alternatifli desenli kâğıtlar arasından diledikleri desenleri seçen öğrencilere çıtalar, makas, bant verilerek kendi uçurtmalarını yapma imkânı sağlanıyor.
  • Atölye çalışmasını bitiren her öğrenci alkışlanarak takdir görürken, çıkışta kendilerine verilen uçurtma poşetlerinin içine günün anısı olan takdir belgeleri de ekleniyor.
  • Ayrıca, Türk uçurtma kültürü içinde yer alan uçurtma modellerimizden biri olan ve A4 kâğıdından yapılan “Şeytan Uçurtması”nın malzemesi de (Kâğıdı ve yapım planı) her öğrencinin poşetine eklenmektedir.
  • Atölye çalışmalarında, çocuk gelişimi ve/veya okul öncesi eğitimi almış, anaokullarında görev yapmış ve nihayetinde İstanbul Uçurtmacılar Derneğitarafından teknik eğitimle yetiştirilen uzman uçurtma eğitmenlerince yardımcı olunmaktadır.

Randevu almayı lütfen unutmayınız.

Müzemizi Ziyaret Etmeyi Unutmayınız!

Belki bir gün “Mehmet Naci Aköz” ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

“Müzeye giriş ücretsizdir.”