Uçurtma Kütüphanesi

Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi

Dünyanın ilk ve tek uçurtma kütüphanesi olan

GÜLEN OKUMUŞ UÇURTMA KÜTÜPHANESİ ÜSKÜDAR’DA HİZMET VERİYOR

 

 

İstanbul Uçurtmacılar Derneği 1996 yılından itibaren sürdürdüğü faaliyetleri içinde öncülük ederek oluşturduğu uçurtma ile ilgili pek çok kurumun yanına bir yenisini daha ekleyerek dünyanın ilk uçurtma kütüphanesini hizmete açtı.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin kuruluş çalışmalarında ciddi katkıları olan, İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkan yardımcısı Gülen Okumuş’un adıyla 2015 yılında hizmet vermeye başlayan uçurtma kütüphanesi içindeki 33 ülkeden toplanmış koleksiyonuyla uluslararası olma özelliği taşıyor.

 

Mehmet Naci Aköz tarafından 1986 yılında Türkiye’ye kazandırılan Japon uçurtma kataloğu ile başlayan süreç her geçen gün kütüphane içindeki ürün sayısını hızla arttırıyor.

 

İçinde 33 ülkeden toplanmış 185 dergi, 122 kitap, 36 festival afişi, 24 resmi-özel belge ve 470 farklı ürünlerden oluşan (Rozetler, aplikler, pul, festival cd’leri, uçurtma filmleri, şiirler, fotoğraflar, resim albümleri, v.b.) büyük bir koleksiyonun Türkiye’de bulunması ise ayrı bir gurur kaynağı.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi içinde kendisine yer bulan kütüphane ilerleyen yıllarda bağımsız olarak ayrı bir adrese çıkacağına muhakkak gözüyle bakılıyor. Özellikle lise, yüksekokul öğrencileri, araştırmacılar, kütüphaneciler, basın mensupları ve meraklılarının kullanımına açık olan uçurtma kütüphanesinden yararlanmak için randevu alınması gerekiyor.

 

Kullanım amacı belirtilerek alınan randevu ile hizmetlerinden ücretsiz faydalanılabilen uçurtma kütüphanesinin içeriğinin genişletilmesi ile ilgili dünya çapında araştırma, ürün temin etme çalışmaları ise yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

 

Dünyanın diğer ülkelerinde de uçurtma kütüphaneleri açılmasına öncülük etmek için özellikle uçurtma müzeleri ile yoğun temaslarda bulunuluyor. Uçurtma Müzesinin daha geniş kitlelere hizmet verebilmesini amaçlayan “Digital Kütüphane” projesi kapsamında tüm eserlerin dijital ortama aktarılması çalışmaları da sürdürülmektedir.

 

 

 

Uçurtma Kütümphanesi Yayınları

Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi tüm uçurtma kitapları, yayınları ve daha fazlasını sizler için kütüphane aracılığı ile sizlere  ulaştırıyor.