Basında

7May2018

SURİYELİ SIĞINMACILAR İSTANBUL UÇURTMA OKULUNDA

TÜRK MODELİ UÇURTMA YAPMANIN SEVİNCİNİ YAŞADILAR

 

Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli çocuklar, adaptasyon süreci çerçevesinde yapılan çalışmalarda bu kez Üsküdar Belediyesi Uçurtma Müzesi’ndeydi.

 

“Aynı Toprakta Yetişen Fidanlar Projesi” kapsamında uçurtma müzesini gezen sığınmacı çocuklar, İstanbul Uçurtma Okulunun uçurtma atölyelerinde kendi uçurtmalarını yapmanın mutluluğunu yaşadı. Hayata Destek Derneği “Türk ve Suriye’li çocukların kaynaşmalarını sağlamak” amacıyla başlattığı “Aynı Toprakta Yetişen Fidanlar Projesi”  kapsamında, seksen kişilik Türk ve Suriye’li çocuktan oluşan grup il uçurtma müzesini ziyaret etti.

 

İlk olarak müze bünyesindeki İstanbul Uçurtma Okulu’na gelen çocuklar, burada eğitmenler eşliğinde kendi uçurtmalarını yaptılar. Son derece keyifli ve eğlenceli bir ortamda, hayatlarında ilk kez Türk modeli uçurtma yapan Suriyeli çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. Çocuklara atölye çalışması sonucu birer sertifika verilirken, yaptıkları uçurtmalar da kendilerine hediye edildi.

 

HAYATLARINDA İLK KEZ DÜNYA UÇURTMALARINI GÖRDÜLER

Programın ikinci ayağı müze ziyaretiydi. Atölye çalışmasının bitmesinin ardından Uçurtma Müzesi salonuna geçen Suriyeli minikler, hayatlarında ilk kez dünyanın değişik ülkelerinden gelen onlarca uçurtmayı görme ve inceleme imkânını yakaladı. Müzenin kurucusu Mehmet Naci Aköz’ün yaptığı teatral sunumlu anlatımı hayranlıkla izleyen çocuklar, bazı uçurtmalara dokunma ve birlikte fotoğraf çektirme imkânına da kavuştu.

 

AMAÇ SOSYALLEŞMELERİNE KATKIDA BULUNMAK

Proje ile ilgili bilgi veren Hayata Destek Derneği yetkilisi Kasım Arslanbey dernek olarak Suriyeliler’in Türkiye’ye  uyum sağlama süreçleri çerçevesinde pek çok etkinlik yaptıklarını belirterek şunları söyledi;

“Bugün de “Aynı Toprakta Yetişen Fidanlar Projesi” kapsamında, sosyal uyumu gerçekleştirmek amacıyla Türkiye’deki tek uçurtma müzesine 80 öğrencimizi getirdik.

Amacımız Türk ve Suriyeli çocukların kaynaşmaların ve el-motor becerilerinin gelişmesini sağlamak, dil bariyerlerini kırmaya katkı bulunup  ortak bir çalışma ile sosyalleşmelerine destek olmak. Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi yetkililerine de bizlere bu imkânı sağladıkları için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

12Mar2018

LÖSEV Reklam Filminde Uçurtmalar!

LÖSEV Yaptığı çalışmalara destek aramak adına hazırladığı reklam filminde uçurtmaları konu aldı.

Çocukların mutluluklarını ifade eden en güzel anlardan biri olan uçurtma uçurma eğlencesini İstanbul Uçurtmacılar Derneğinden alınan destekle çekimleri Sarıyer’de yapıldı.

[…]

10Oca2018

Uçurtma müzesi, sosyal medyada da yoğun ilgi görüyor.

Bunlardan bir tanesi olan ak medyanın haberi sizlerle paylaşıyoruz;

 

Çocukluğumuza götüren mekan; Uçurtma Müzesi

Klasik bir haber metni ile giriş yapıp teknik bilgilerle boğamayacağım kadar hoş ve gezilesi bir mekan; Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi.

Mehmet beyi tanımadan önce varlığından haberdar olmadığım müze ve ilk duyduğumda üç çıta bir kağıt altı üstü diye düşündüğüm uçurtmanın bir yaşam tarzı ve bir çok ülkede o ülke  kültürünün bir parçası olduğunu gördüm.

Mehmet Naci Aköz 1986 yılından itibaren kimi yurtdışına çıkışlarında kendi imkanları ile temin ettiği, kimini fuarlara katılan uluslararası uçurtma meraklısı dostları ile takas ettiği yaklaşık 2500 uçurtma çeşidini ve bu uçurtmaların hikayesini birebir anlattı bize.

Kendisine “başka müze açmayı düşünür müsünüz ?” diye sorduğumda ; “evet elimdeki çeşitler ile ikinci bir müze açabiliriz lakin bu işe bu kadar gönül verip bunca yılın bilgi birikimini aktaracak bir arkadaş bulmamız lazım”dedi.

“Umarım zamanla arkadaşlarımızdan birileri bu işi daha ileri götürebilir ve boynuz kulağı geçer” demesi bile bu misyonu nasıl gönüllülükle yaptığının göstergesi idi.

2005 yılından bugüne kadar resmi tatil günleri hariç 09:00-17:00 saatleri arası açık olan müzeye girişler ücretsiz.

Geçtiğimiz yıl 30.000 ziyaretçi ile Üsküdar’ın en çok ziyaretçi çeken müzesi olan Uçurtma Müzesi ; Mehmet Naci Aköz’ün tek cümlede anlatımı ile “Uçurtmanın 3 çıta 1 kağıt parçası olmadığını” bizlere çok iyi anlatıyor.

Yakında yayın hayatına başlayacak olan www.ucurtma.tv ‘de uçurtma ve müze ile alakalı haberleri paylaşmaya başlayacağının da müjdesini verdi Mehmet bey bizlere.

Uçurtma Müzesi ve uçurtma kültürü ile alakalı detaylı bilgileri www.ucurtmamuzesi.net adresinden bulabilirsiniz.

Bizlere kapılarını açan ve bu güzel söyleşiyi gerçekleştiren Mehmet Naci Aköz ve ekibine güzel ev sahipliği için teşekkür ediyor, başarılarının giderek artmasını diliyoruz.

Yazar: Özkan Çelik           17 Aralık 2017

 

14Ara2017

Uçurtma Müzesi Beyaz TV‘de

Nefise Karatay ile anne olmak” programına konuk oldu.

Beyaz TV’de yayınlanan “Nefise Karatay ile anne olmak” programının bu haftaki konuğu Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi oldu.

Program 15 12 2017 Cumartesi günü saat 11.00 de yayınlanacak Dünyanın 18 uçurtma müzesi’nden biri olan Üsküdar’daki “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi”nde yapılan çekimlerde, dünyanın 33 ülkesinden toplanan 2700 parçalık uçurtma koleksiyonunun tanıtımı yapıldı.

Öğretmen Yusuf Kardeş İlkokulundan gelen öğrencilerle aynı anda uçurtma atölyesine katılan Nefise Karatay “Hayatımda ilk kez uçurtma yaptım ve bu uçurtmayı kızıma hediye edeceğim“ dedi. Türkiye’nin ilk uçurma okulunda Öğretmen Yusuf Kardeş İlkokulundan gelen öğrencileri ile birlikte olmaktan da çok keyif aldığını söyledi.

Uçurtmasını çocuklarla birlikte yapan Karatay’a atölye çalışmasının bitiminde uçurtma takdir belgesi verildi. Müzenin kurucusu Mehmet Naci Aköz ile birlikte atölyede hatıra fotoğrafı da çektiren Nefise Karatay uçurtmasını ve takdir belgesini alarak programın müze bölümüne geçti.

 

Uçurtma Müzesi’nde dünyanın 33 ülkesinden toplanmış koleksiyon içindeki ilginç uçurtmaları çocuklarla birlikte izleyen ve ejderhadan ahtapota, kelebekten yılana, timsahtan kaplumbağaya kadar çeşitli tasarımlarda yapılmış uçurtmaların karşısında heyecanını yenemeyen Karatay “İyi ki buraya geldik. program sayesinde ben de uçurtma Müzesi’ni görmüş oldum” dedi.

Uçurtma Müzesi’nde yapılan çekimler sonrasında uçurtma müzesinin kurucusu Mehmet Naci Aköz ile de uzun bir söyleşi yapan Karatay, uçurtma kültürü ve tarihi ile ilgili geniş bilgiler aldı.

Uçurtma Müzesi’nde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Mehmet Naci Aköz ile birlikte Üsküdar sahiline giderek, oldukça güzel güneşli ve rüzgarlı bir havada uçurtmasını gökyüzüne salan Nefise Karatay, çocuklar gibi neşeliydi “Hayatımda ilk defa böyle uçurtma uçuruyorum” diyerek ne kadar etkilendiğini söyledi.

Oldukça eğlenceli bir çekim sonrasında ekibe hediye uçurtmalar verilerek uçurtma müzesi’nden uğurlandılar.

Anı Defteri

Sevgili Mehmet bey,
Bizlere bu özel mekanda ağırladığınız için çok teşekkür ederiz.
Hepimizi tekrar çocukluğumuza götürdünüz.
Ellerinize, ruhunuza sağlık.

Sevgiler,  Anne Olmak Ekibi Adına

Nefise Karatay

28Eyl2017

Uçurtma Müzesi Tanıtımı

Türkiye’nin ilk ve tek Uçurtma Müzesi, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini sürdüren “Uçurtma Müzesi” ve “Uçurtma Atölyesi” Dünya’da ise  18 ülke içerisinde yer almaktadır. Müze’nin interaktif oluşu, atölyenin üç yaşından itibaren atölye çalışmasına katılabilmesi eşşiz bir serüven haline geliyor. Çocuklar kendi el becerilerini  sergiliyor, yaparak öğreniyor  ve pratik el becerileri gelişiyor. […]

28Eyl2017

Türkiye’nin ilk ve tek olan İstanbul Üsküdar’daki Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ne misafir olduk. Müze çocukların hayal güçlerini geliştirirken, büyükleriyse çocukluğuna doğru bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.