Uluslararası Uçurtma Festivalleri

11May2020

İlki 1983 Yılında başlayan uçurtma şenlikleri, ülkemizde bugün itibariyle neredeyse 81 ilin tamamında yapılmaktadır.

Özellikle belediyelerin öncülük ettiği uçurtma şenlikleri her yıl 500 civarında etkinlikle gündeme gelmektedir.

 

Okullar, STK’lar, özel kurumlar, işletmeler ama en fazla da belediyeler tarafından gerçekleştirilen uçurtma etkinlikleri farklı adlarla gerçekleştiriliyor olsa da, halk nazarında uçurtma şenliği olarak algılanıyor.

 

Uçurtma atölyesi, uçurtma şenliği, uçurtma yarışması, uçurtma festivali, uçurtma gösterisi, uçurtma sergisi gibi farklı içeriklerde yapılan uçurtma etkinlikleri genellikle çocukları hedef almakla birlikte, uluslararası uçurtma festivalleri ile ülkemizin tanıtımına da katkı sağlamayı amaçlayan etkinliler gerçekleşiyor.

 

Hemen her uçurtma etkinliğinin içinde bir de yarışma organizasyonu yapılıyor. Uçurtma yarışmalarında, en büyük uçurtma, en küçük uçurtma, en iyi performans, en iyi ekip, en çok havada kalan, en süslü gibi farklı kriterler ile yapılsa da, en çok benimsenen ve yine en çok uygulanan kriterler, en yükseğe çıkan uçurtma, en güzel uçurtma ve en ilginç uçurtma kriterleridir.

 

Uçurtma yarışmalarında çeşitli ödüller yanında para ödülleri verilenler olsa da, bu bölüm yani para ödülü, etkinliğin amacının sapmasına ve işin içine büyüklerin girmesine ve/veya ciddi tartışmalara yol açarak etkinliğin masumiyetini zedelemektedir.

 

Bu nedenle, ödüllerin “Çocuklara verileceği” ön görüsü ile ciddi maliyeti olmayan “Çam sakızı, çoban armağanı” çerçevesinde olması uygun olacaktır.

 

Birinciler için en güzel hediyenin bisiklet olduğu, diğerlerine nispeten biraz daha düşük maliyetli hediyeler olması, hatta her hediyenin yanında mutlaka kupa ve kitap eklenmesinin de amaca hizmet noktasında faydasının göz ardı edilmemesini isteriz.

 

Uçurtma etkinliği yapmak isteyen kurum/kuruluşların dikkat etmesi gereken asıl konu şudur kanaatindeyiz.

Organizasyonu üstlenen firmanın uçurtmadan az da olsa bu konudaki yeterliliğinin sorgulanmasıdır. Maalesef pek çok etkinlikte görünen fotoğraf şudur ki. Uçurtma toptancısından alınan uçurtmaların alanda dağıtımı ile işin kotarıldığının sanılması. Oysa uçurtma uçurulması çok basit bir oyuncak olsa da, denge düzeneği, kuyruklu ise kuyruğunun açılması, uçurtmayı uçurmayı bilmeyenlere alanda verilecek teknik destek oldukça önemlidir.

 

Bu nedenle, uçurtma etkinliğini üstlenecek firmanın bu işle ilgili biraz bilgi edinmek için çaba sarf etmesi olası problemleri ortadan kaldıracaktır.

 

Ayrıca, ülkemizin uçurtma kültürü ve kendimize has uçurtma modellerimiz vardır ve ülke içinde bu konuda pek çok da firma mevcut iken Çin malı denilen uçurtmaların kullanılmamasını hatırlatmak isteriz.

 

Uçurtma etkinliğini profesyonel olarak yapmak isteyenlerin ve/veya çok daha fazla bilgiye ulaşmak için www.ucurtmadunyasi.com u izleyebilirsiniz

11May2020

Bugüne kadar 30’a yakın ülke ve onlarca şehir gördüm, bunların çoğuna uçurtma sayesinde gittim, işte bunlardan birisi de 2013 yılında ilk kez gittiğim Malezya’nın Johor şehriydi.

 

Dünyanın önemli uçurtma müzelerinden birisi olan ve Johor Belediyesi tarafından kurulan Layang Layang Kite Museum (Johor Uçurtma Müzesi) görmeyi en çok istediğim uçurtma müzelerinden birisiydi

 

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) nin organizasyonunda Malezya – Türk İşadamları heyetiyle yapılacak bir toplantı nedeniyle 2013 Aralık ayında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a gittim, yurtdışına hangi sebeple olursa olsun, her çıktığımda mutlaka o ülkenin uçurtmacıları ile bağlantı kuruyorum ve kendilerini ziyaret etmeye çalışıyorum.

Kuala Lumpur’dan bir araç ve şöför ayarlayarak Johor’a gittim (Gelişen olaylar neddeniyle daha sonra Kelantan’a da gitmemi gerektirdi) (Taksi ile Ankara-İstanbul-Erzurum-Ankara benzeri bir seyahat yaptım, tam 56 saatte)

 

Daha önceden yazışmalarla tanıdığım, Johor uçurtma müzesi yöneticisi arkadaşım Ahmet Mat Taib’e 2013 yılı Aralık ayında bir sabah sürprizi yaparak müze açılmadan kapıda beklemeye başladım. 09.30’da görevli gelip kapıyı açtığında kendimi tanıtıp Ahmet’le görüşmek ve müzeyi gezmek istediğimi söyledim.

Bir koşuşturma ve telefon trafiği sonrası Ahmet, bir başka yönetici ile müzeye geldi ve hem ben, hem de kendisi oldukça mutlu olduk.

Kısa bir selamlaşma ve sabah kahvaltısı sonrası müzeyi dolaştık, bol miktarda bilgi aldım ve müzedeki hemen her objeyi, ayrıntıyı fotoğrafladım.

Gün içinde uçurtma atölyesi yaparak Türk modeli uçurtmalar ürettim ve müzeye hediye ettim, müzenin anı defterini yazdım, Ahmet’te bana bir tane müzeden uçurtma hediye etti.

 

Gezinin sonlarına doğru Ahmet’e, geleneksel Malezya uçurtmalarından satın almak ve İstanbul’daki kendi müzeme götürmek istediğimi söylediğimde şaşırtıcı bir cevap aldım.

Johor şehrinde geleneksel Malezya uçurtmasının bulunmasının zor olduğu, ancak Kelantan şehrine gidersem orada çokça uçurtmacı dükkanı bulabileceğimi söyledi.

Bu arada, Johor ile Kelantan’ın arası uçakla bile 2 saat (İstanbul-Erzurum gibi)

 

Karşılaştığım bu cevap sonrası programımı değiştirip uzattım ve Johor’a geldiğim araçla Kelantan’a yola çıktım, 9 saat sonra Kelantan’a ulaştık.

İsmen tanıdığım ve “Çok iyi uçurtma ustası” olarak önerilen Bay Kalimi’nin dükkanına ulaştık.

 

Tanışma faslından sonra Türk modeli uçurtmaların yapımını kendisine uygulamalı olarak gösterdim ve tamamı geleneksel Malezya uçurtması olan 12 adet uçurtma aldım, 3 tane de kendisi hediye etti, oldukça ilkel bir paketleme yaparak oradan ayrıldık.

Ancak şoförümün uyarısı ile araçla Kuala Lumpur’a gitmem halinde uçağı kaçırabileceğimi fark ettim ve Kelantan’dan iç hatlar uçağına binerek direk Kuala Lumpur’a uçtum ve ucu ucuna uçağıma yetiştim.

 

Tüm bunları sıfır İngilizcem, ancak iyi derece beden dilimle gerçekleştirmiş olmam da ayrı bir ilginçlikti

İstanbul’a döndüğümde gerçekten çok yorulmuş, çok sıkıntı çekmiş, çok da para harcamış olmama rağmen, müzeye kazandırdığım 12 geleneksel Malezya uçurtmasını her gördüğümde “İyi ki Malezya’ya gitmişim” diyorum

11May2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali Kadıköy Moda sahilinde yapıldı.

 

Festival İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ sponsorluğunda gerçekleştirildi

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına vekaleten katılan Ali Müfit Gürtuna ve çok sayıda belediye üst düzey belediye yetkilisi de festivaldeydi.

5 Ülkeden 11 profesyonel uçurtmacının katılımıyla gerçekleşen festivalin onur konuğu ise sanatçı Barış Manço oldu.

 

Uzun yıllar adres olarak Barış Manço Moda ifadesini kullanan ve kendisi de Kadıköy Moda da oturan sanatçı Moda sahilinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali için İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz’ün davetini geri çevirmeyerek festivale katıldı. Sanatçının katılımı belki de en çok çocukları mutlu etti.

 

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından hazırlanan ve üzerinde Manço’nun karakalem resmi olan büyük bir uçurtma da kendisine hediye edildi.

 

Çocuklarla birlikte uçurtma da uçuran Barış Manço uçurtma festivalinde büyük ilgi gördü

10Oca2020

İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci Aköz katıldığı çok sayıdaki uluslararası uçurtma festivallerinde Türkiye’yi temsil ediyor.

Türk Uçurtma Takımı, Hindistan’da bu yıl 5.si düzenlenecek olan  Uluslararası Uçurtma Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek ve festivalde uçurtma gösterileri ile uçurtma atölyeleri gerçekleştirecek.

Hindistan’ın Telangana Eyaleti Hükümeti Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen ve 13-15 Ocak 2020 tarihlerinde yapılacak olan festivale, İstanbul Uçurtma Müzesi koleksiyonunda bulunan 15 uçurtma ile katılacak Türk Uçurtma Takımının uçuracağı uçurtmalardan biri ise 10×6 metreden oluşan dünyanın en büyük 5. Bayrak uçurtması olarak biliniyor.

 Türk Uçurtma Takımı tarafından gerçekleştirilecek eğitim atölyelerinde ise Türk Uçurtma Kültürünün uçurtma modellerinin uygulamalı eğitimleri İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve uçurtma eğitimcisi Mehmet Naci Aköz tarafından verilecek.

 Türk uçurtma takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Aköz, konuyla ilgili olarak basına yaptığı açıklamada şunları söyledi;

 “Sokak oyunları kültürümüzün tek canlı oyuncağı olarak bildiğimiz uçurtma, dünyadaki pek çok ülkede farklı tarihlerde dev uluslararası uçurtma festivalleriyle kutlanıyor. Biz de Türkiye’nin tek resmi uçurtma kurumu olarak bu festivallere katılarak ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz.

Daha önce dört kez gittiğimiz Hindistan’da Udaipur, Jaipur ve Ahmedabad festivallerine katılmış ve ülkemizi gururla temsil etmiştik. Bu sefer 13-15 tarihleri arasında Hindistan’ın Telangana eyaletinde olacağız.

TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA

Önceki festivallerde olduğu gibi, bu kez Telangana Başkonsolosluğumuzun da bizleri desteklemek için festivale katılacak olması bizi ayrıca heyecanlandırıyor.

Türk Uçurtma Takımı olarak Hindistan’a 15 değişik uçurtma götüreceğiz. İçlerinde oldukça özel uçurtmalarımız var, bunlardan bir tanesi 60 metrekarelik dev Türk Bayrağı uçurtma, bir diğeri ise 150 tane Türk Bayrağı uçurtmadan oluşan ve tek ipte uçurulan 240 metrelik tren uçurtma, bir diğeri ise Türkiye’nin en büyük uçurtması olan 100 m2’lik (10×10) devasa vatoz balığı uçurtmadır.

Bunların dışında çeşitli boylarda ve karakterlerde ilginç uçurtmaları da festivale götürüyoruz.

 Gittiğimiz her ülkede dev boyutu ile havalarda süzülen Türk Bayrağı uçurtma herkesin ilgisini çekiyor ve pek çok uluslararası TV kanallarında haberimiz yapılıyor.

Ayrıca, bu festivalde yapacağımız uçurtma atölyelerinde (kite workshop) Hint’li çocuklara Türk Bayraklı uçurtmalar yaptırarak ülkemizin tanıtımını en üst düzeyde gerçekleştireceğiz.

 Ülkeme dönüşte de farklı ülkelere ait onlarca uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler getirerek ülkemizdeki tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden birisi olan “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” koleksiyonuna katkılarda bulunmak istiyorum.”

3May2019

Bağcılar Belediyesi tarafından bu yıl 22.’si düzenlenen geleneksel uçurtma festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde binlerce uçurtma gökyüzünü şenlendirirken, uçurtmaseverler keyif dolu anlar yaşadı.

Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından organize edilen uçurtma festivali, Mahmutbey Mahallesi'nde gerçekleşti. Güneşli ve bol rüzgarlı güzel bir günde yapılan şenliklerde, festival alanına gelenlere Bağcılar Belediyesi tarafından hazırlanan bin 500 uçurtma dağıtıldı. […]

2Oca2019

Dünyanın en büyük uluslararası uçurtma festivallerinden birisi olan ve Ahmedabad’ta düzenlenecek uluslararası Hindistan uçurtma festivalinde Türkiye’yi Türk Uçurtma Takımı temsil edecek.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanı ve Türk Uçurtma Takımı kaptanı Mehmet Naci Aköz ve ekibi dünyaca ünlü uçurtmacılar ile birlikte Hindistan’da gökyüzünü renklendirecek Bu yıl 04-14 Ocak 2019 tarihleri arasında 30. Su gerçekleşecek uluslararası Hindistan uçurtma festivaline dünyanın 5 kıtasından katılacak olan 45 ülkeden birisi de Türkiye. […]

29Eki2018

29 EKİM’DE CUMHURİYET UÇURTMALARI HEDİYE ETTİK

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle, Üsküdar’daki İstanbul Uçurtma Okulunun uçurtma atölyelerinde kendi uçurtmasını yapan herkese Türk Bayraklı uçurtmalar hediye ettik

 

Türkiye’nin ilk ve tek uçurtma müzesi olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi içinde yer alan, İstanbul Uçurtma Okulu faaliyetlerini her geçen gün yenileyerek faaliyetlerini dinamik bir şekilde sürdürüyor

 

İstanbul Uçurtma Okulu içinde yer alan uçurtma atölyelerinde yetkin (Okul öncesi ve/veya çocuk gelişimi mezunu, İstanbul Uçurtmacılar Derneği uçurtma eğitim sertifikası sahibi) eğitimciler tarafından verilen uçurtma eğitimleri çerçevesinde yılın önemli ve/veya özel günlerinde yapılan etkinliklerde katılımcılara sürpriz hediyeler de veriliyor.

 

Bu çerçevede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında İstanbul Uçurtma Okulunda uçurtma atölyesine katılarak uçurtma yapan tüm katılımcılara birer tane Türk Bayraklı uçurtma hediye edildi

 

Uçurtma atölyesi bitiminde bir tane kendi yaptığı, bir tane de Cumhuriyet Bayramı vesilesi ile hediye edilen Türk Bayraklı uçurtma ile birlikte 2 uçurtması olan çocuklar oldukça mutlu olduklarını ifade ettiler.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi müdürü ve uzman uçurtma eğitmeni Ayşe Rayet Aracı katılımcılara ve velilerine hitaben;

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi olarak özellikle çocuklara yönelik farklı ve hoş sürprizler yapmayı seviyoruz, yılın belirli günlerini vesile kılarak katılımcılarımıza hediyeler veriyoruz

 

Mesela tüm yıl boyu, gelen tüm katılımcılara birer tane şeytan uçurtma hediye ediyoruz.

Bugün de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolatıyısı ile her katılımcımıza birer adet Türk Bayraklı uçurtma hediye ettik, bu geleneğimizi her yıl sürdüreceğiz.

Önümüzdeki yıl için gelecek çocuklara da şimdiden uçurtmalarının hazır olduğunu söyleyebilirim. Diyerek konuyla ilgili bilgilendirme yaptı.

 

25Eki2018

Cumhuriyet ve Gençlik Festivali Türk Bayrak Uçurtmalar ile Kutlandı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan Cumhuriyet ve Gençlik festivali Kocaeli Seka Park’ta kutlandı.

60m2’lik Türk Bayrağı ile 1000 Türk Bayraklı uçurtmanın aynı anda havalandırıldığı festival bir birinden renkli görüntülere sahne oldu. Çocuğundan yaşlısına her yaştan misafiri ağırlayan “Uçurtma Tepesi” Seka Park’taki etkinliğe katılanlar unutulmaz anlar yaşadı.

Türk uçurtma takımının havalandırdığı dünyanın 5. En büyük bayrak uçurtması olan 60 m2’lik devasa Türk Bayrağı uçurtma bulutlara doğru yükselirken tüm izleyenlerin alkışları ve hayret dolu bakışları görülmeye değerdi.

[…]

22Eki2018

CUMHURİYET BAYRAMI’nda GÖKYÜZÜNÜ TÜRK BAYRAK UÇURTMALAR SÜSLEYECEK!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı ’nın 95’inci yılı kutlamalarına coşku ve anlam katmak için ‘’Kocaeli Cumhuriyet ve Gençlik Festivali’’ düzenleyecek. Etkinlikler kapsamında
gerçekleşecek olan Uçurtma Festivalinde havalandırılacak olan Türk bayrağı uçurtmalar, gökyüzünde adeta görsel bir şölen yaşatacak Cumhuriyetin ilanının 95. yılı kutlamaları kapsamında, 24 Ekim günü Sekapark’taki Uçurtma Tepesinde düzenlenecek olan festivalde birbirinden ilginç ve farklı uçurtmalar gökyüzüyle buluşacak. […]

18Eyl2018

İlk havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalidir.

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul,  20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul’un 3. havalimanında yapıldı.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin birbirinden ilginç ve görkemli uçurtmalarla katıldığı festivalde, gökyüzünde adeta uçurtma şöleni yaşandı.

[…]