Dünya Uçurtma Müzesi – Hindistan

AHMEDABAD UÇURTMA MÜZESİ – HİNDİSTAN

Dünyanın en nadir uçurtmalarının yer aldığı Ahmedabad Uçurtma Müzesi 1985 yılında Hindistan’ın ilk, dünyanın ikinci müzesi olarak açılmıştır.

Ahmedabad şehri, Paldi alanında bir mahzende 1985 yılında Ahmedabad Belediyesi tarafından kurulan uçurtma müzesinde aynı zamanda otantik Hint dansları gösterileri de yapılmaktadır.

 

Uçurtma Müzesi koleksiyonunun önemli bir kısmı uçurtma koleksiyoneri Bay Bhanu Şah tarafından koleksiyonundan seçilerek hediye edilmesiyle başlamıştır.

 

Ahmedabad Uçurtma Müzesindeki uçurtmaların tamamına yakını Hint uçurtma kültürünü yansıtan uçurtmalardan oluşturulmuş olmasına rağmen farklı ülkelere ait az sayıda uçurtma da mevcuttur.

 

Müzeyi ziyaret için en uygun zamanların Ekim ve Mart ayları arası olduğu anlatılsa da 14 Ocak Hindistan’da uçurtma günü olarak kutlanır ve bu tarihte dünyanın en büyük uçurtma festivallerinden biri olarak gösterilen “Uluslararası Ahmedabad Uçurtma Festivali” büyük katılımlarla yapılmaktadır.

Pazartesi günleri kapalı olan müze 09.00 – 18.00 arası açıktır

Guajarat yerel yönetimi turizmi teşvik etmek için uçurtma müzesinin ve festivallerinin yaşamasının çok önemli olduğunu söylemektedir.

Uçurtmalar Hindistan’ın kültürel mirasın bir parçası olarak kabul edilmektedir.

 

İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve İstanbul Uçurtma Müzesi kurucusu Mehmet Naci Aköz, Ahmedabad Uçurtma Müzesini 2018 yılında ziyaret ederek inceleme ve araştırma yapmış, müze yetkilileri ile görüşerek Hint uçurtma kültürü hakkında çeşitli bilgilere ulaşmıştır.

 

Aköz, Hindistan’ın önemli uçurtma ustaları ile görüşerek hem bilgi almış, hem de Hint uçurtma yapımı atölyelerine katılarak bir kısım modelleri öğrenmiştir.

 

Ancak, böylesine özel ve önemli bir kültürün uçurtma koleksiyonunun sergilendiği uçurtma müzesi oldukça büyük bir binada olmasına karşın, bakımsız ve ilgisiz görünüşü ile maalesef içler acısıdır.

Mekansal imkanı olmasına rağmen uçurtma atölyelerinin olmaması, okul gezilerinin yapılmaması ciddi bir eksiklik olarak gözükmektedir.

 

Türk Uçurtma Takımı olarak bugüne kadar 4 ayrı kez, farklı şehirlerdeki uçurtma festivallerine katılıp çok sayıda Hindistan kültürüne ait uçurtmayı İstanbul Uçurtma Müzesi koleksiyonuna kazandırmıştır.