Dünya Uçurtma Müzesi – Çin

WEI-FANG SHANDONG EYALETİ WEI-FANG DÜNYA UÇURTMA MÜZESİ

Weifang Dünya Uçurtma Müzesi 8.100 metrekarelik bir alanı kapsayan dünyanın en büyük uçurtma müzesi vardır.

Weifang Dünya Uçurtma Müzesi adıyla bilinen dünyanın en büyük uçurtma müzesi 8.100 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Çatısının ön yüzünde üstü sarı renkli özel malzemeyle kaplanmış çiniden yapılmış, kanatlarını açmış dev bir kuş heykeli vardır. Tavus kuşu şeklindeki bu kuş Çin kültürüne özel bir çalışmadır.

Uçurtma müzesinde 300 tanesi çok özel ustalara ait olmak üzere 1000 tane çok değerli uçurtmalar ve çok değerli otantik uçurtma malzemeleri olan resim, yazı ve kopyaları ile dolu özel Çin stilini yansıtan, ince ve hassas işçilikle yapılmış kültürel malzeme, toplar ve çok fazla olmayan farklı ülkelerin uçurtmaları bulunmaktadır.

1 Temmuz 1987 yılında temeli atılan uçurtma müzesi, 1 Nisan 1988 yılında tamamlanarak halka açıldı.

1989 Yılında Kamboçya kralı ve eşi müzeyi ziyaret etti

2000 Yılında Wei-fang Shandong Eyaleti Belediyesi Hükümeti, dekorasyonda kullanılmak üzere 5.000.000 Yuan yardımda bulundu

 

Çin uçurtma kültürünü yansıtan ince, hassas işçilikli uçurtma ve ilgili ürünler ziyaretçiler tarafından hayranlıkla izlemektedir.

Müze içinde yer alan uçurtma atölyesinde usta öğreticiler Çin uçurtma yapımını öğretmektedir.

 

2011 Yılında, İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve İstanbul Uçurtma Müzesi kurucusu Mehmet Naci Aköz’de Wei-fang Uçurtma Müzesini gezmiş ve müze atölyesinde Türk Bayrağı tasarımlı bir uçurtma yaparak müzeye hediye etmiştir.

 

Hediye edilen Türk Bayrağı tasarımlı uçurtma Wei-fang uçurtma müzesinde sergilenmektedir.

Aköz’ün Wei-fang uçurtma müzesi gezi haberini “Dünya uçurtma müzesini ziyaret ettik” haberimizde detaylarıyla okuyabilirsiniz.

 

Wei-fang Dünya Uçurtma Müzesinin önemli bir ayrıntısı da, müze önündeki büyük meydan da yer alan 13 farklı ülkeye ait uçurtma plaketleridir.

 

Bu plaketlerden bir tanesi İstanbul Uçurtmacılar Derneği plaketi olarak Türkiye’ye aittir.

 

Dünya uçurtma başkentinde yer alan bu plaketin detay haberini,

“Dünya Uçurtma Başkentinde Türk markası” haberimizi okumanızı öneririz.

 

 

Haberlerimizle ilgili videoları www.ucurtma.tv den izleyebilirsiniz