Dünya Uçurtma Müzesi – Hollanda

SPACE ART UÇURTMA MÜZESİ – HOLLANDA

 

Hollanda’nın ilk ve tek uçurtma müzesi olan Space Art uçurtma müzesi Riks Siemons tarafından 2012 yılında Ommen şehrinde kuruldu.

 

Space Art uçurtma müzesinin arkasındaki gücün kendisi olduğunu söylüyor Riks Siemons, aslında çok da yanlış bir ifade değil, çünkü tüm uçurtma müzelerinin kuruluş aşamalarına baktığımızda neredeyse tümünde bir kişinin aşırı ve kesintisiz gayretini görüyoruz.

Kimisi hala aynı kişi üzerinde yürüyor, kimisi bir ve/veya birkaç kişilik katkı sağlamış yanına

 

Riks tüm çocukluğu uçurtmalarla haşır neşir olarak büyümüş, çeşitli malzemeleri kullanarak uçurtmalarını kendisi yapmış. Müzesindeki uçurtmaları (Kendisi sanat eseri olarak ifade ediyor) yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçiler müzede görebilir. Uçurtma tarihinin son yüzyılına bakmak isterseniz bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Müze kültür ve eğitim alanına katkıda bulunduğundan, uçurtma meraklısı ziyaretçilerin yanı sıra, çocuklar, yerel halk, turistler, okullar, doğaseverler, spor meraklılarının da bu müzeyi ziyaret ettiğini söylüyor. Space Art’ı ziyaret etmek spora katkıda bulunur ve açık havada oyunu teşvik eder. Uçurtma Müzesinin önü yeşil alan olduğundan açık havada uçurtma uçurma hissini yaşayabileceğiniz ve deneyimleyebileceğiniz geniş bir alandır.

 

Uçurtma Müzesi düzenli olarak Hollanda’nın özel bölgelerindeki özel ve eşsiz uçurtmalarını sergilemektedir. Uçurtma Müzesinin içinde bir de uçurtma atölyesi bulunmakta ve randevu alınarak katılım sağlanmaktadır.

Yılda binden fazla ziyaretçinin uğradığı uçurtma müzesi yıl boyu Salı ve Cumartesi randevu alınarak 13.00 – 17.00 arası ziyaret edilebilir