Dünya Uçurtma Müzesi – Japonya

İKAZAKİ UÇURTMA MÜZESİ – JAPONYA

 

Japonya’nın Ehime vilayetine bağlı Henro İz Şikoku adasında bulunan küçük bir kasaba olan İkazaki’de incelenmeye değer, mükemmel bir uçurtma müzesi bulunmaktadır.

Dünyanın dört bir yanından toplanmış 400 civarında uçurtma ve Japon kültürüne ait çok sayıdaki uçurtmalarla görülmeye değer bir uçurtma müzesidir.

Halka açık İsosaki bölgesinde yapılan geleneksel İkazaki uçurtma savaşlarında kullanılan uçurtma ve malzemelerini de görmek, hatta bu bölgede uçurtma uçurmak mümkündür.

Müze içinde bulunan uçurtma atölyesine randevu alarak ve malzeme ücretini ödeyerek katılmak mümkün olabilmektedir.

Müzeye giriş ücreti 1.000 Yen, ancak müzenin hemen yanındaki nehir kenarında, açık alanda uçurtma uçurmak isterseniz ücretsiz uçurtma temin edip uçurtmayı uçurabilir, işiniz bittiğinde geri teslim edebilirsiniz.

İkazaki kasabası kaliteli kâğıtların da üretildiği yer olarak bilinir ve bu kağıtlardan yapılan uçurtmaların uçurulduğu dev uçurtma savaşlarıyla ünlü bir yerdir.

Eski bir gelenek olan İkazaki uçurtma savaşları nehir üzerinde gerçekleşir ve havada tam bir savaş ortamı oluşturulur, rakip uçurtmaların iplerini kesmek için özel kesiciler kullanılır. Bunların tümü aslında uçurtma müzesi etkinliği şekline dönüştürülür.

İkazaki Uçurtma Müzesi girişinde 7×6 metrelik dev bir Japon uçurtması ile karşılaşırsınız. Müzenin içini gezmeye başladığınızda içeride orijinal savaş uçurtmalarını ve dövüş için kullanılan çeşitli araçları, örneğin rakiplerin iplerini kesmek için “Gagari” bıçaklarını yakından görebilirsiniz.

Nehrin hemen yanı başında bulunan klasik Japon tarzı binada yer alan uçurtma müzesinde dünyanın dört bir tarafından getirilmiş uçurtmalarla ilgili video sunumunu izlemeniz, hatta müze içinde yer alan uçurtma atölyesinde geleneksel Japon uçurtmalarından yapmanız da mümkün olabilecektir.

İkazaki Uçurtma Müzesi videolarını www.ucurtma.tv de izleyebilirsiniz

Bu video, www.ucurtma.tv ye eklenecek

Video URL2si

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=fHmead37pbQ