Dünya Uçurtma Müzesi – Kamboçya

PHNOM PENH ULUSAL UÇURTMA MÜZESİ – KAMBOÇYA

Kamboçya Krallığı kültürel mirası açısından oldukça zengindir ve bu kültürel zenginlik uçurtmalarda da kendini göstermektedir.

Kamboçya’da uçurtma uçurma geleneği hem eğlence, hem de dini inançlar dolayısıyla eski tarihlerden beri var olagelmiştir.

Zaman dilimi tam olarak bilinmese de tarihte Kamboçya kraliyet ailesinin yılın on iki aylık törenlerinden birinde de uçurtmalara ayırdıkları bilinmektedir.

Kamboçya’da uzun yıllar süren savaşlar ve yoksulluk uçurtma uçurma geleneğini halka ve çocuklara unutturmuş olsa da, savaşlar ve kargaşadan sonra ilk kez 31 Aralık 1994 yılında Pnhom Penh’de uçurtma festivali yapıldı.

Kamboçya’lı insanlar, özellikle çocuklar uçurtmayı hala çok seviyor.

Çok az sayıdaki uçurtma koleksiyonu için de olsa, Kamboçya’da Ulusal Uçurtma Müzesi adıyla 1995 yılında bir müze kuruldu.

Bugün için Kamboçya uçurtma kültürünü yaşatmak ve dünyaya tanıtmak için kendilerini bu çalışmaya adamış olan Sim Sarak ve Cheang Yarin, ülke ülke uçurtma festivallerini dolaşarak kendi ülkelerinin uçurtma kültürünü anlatmak için özel bir çaba içindedirler.

 

Sim Sarak ve Cheang Yarin 2017 yılında 5. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivaline katılmak üzere İstanbul’a gelmiş ve müzemiz koleksiyonuna uçurtmalar hediye etmişlerdir.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinde 18 parçadan oluşan Kamboçya geleneksel uçurtmaları ve yayınları bulunmaktadır.