Dünya Uçurtma Müzesi – Kanada

KANADA UÇURTMA MÜZESİ

 

 

Kanada’nın ilk uçurtma müzesi Erie gölünün ortasında bulunan Pelee adasında 2008 yılında açıldı. Ancak ilk uçurtma sergisi 2007 yılında Burlington Ontario’da yapılmıştır.

 

2005 yılında, fazla para harcamadan adanın turizmini geliştirmeyi ve ailelerin bahar tatili için bu adayı tercih etmelerini nasıl sağlayabiliriz sorusunu sormuşlar. Adanın coğrafi yapısı ve rüzgar akımlarını göz önünde bulundurduklarında uçurtma üzerinden tanıtıma gitmenin mantıklı olacağını düşünmüşler.

 

Uçurtma Müzesinin kurucuları George, Sara&Ashley Paisiovich (anne, baba ve kız çocuğundan oluşan bir aile) 1970’lerde bir uçurtma dükkanı sahibi imiş ve o zamanlardan beri festivaller düzenliyorlarmış.  

 

Uçurtma müzesi ilk açıldığında koleksiyonda sadece 112 uçurtma vardı, ancak ilerleyen zamanda hızla uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler toplanmaya başladı. Uçurtma müzesi içinde 35 tane ipek kelebek ve kuş motifli 3 ile 10 cm büyüklüğünde uçurtmalarda bulunmaktadır.

 

Bugün için müze koleksiyonunda 4.300’den fazla uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler bulunmaktadır. Kanada Uçurtma Müzesi kuruluşundan 5 yıl sonra 2013 yılında, Londra Ontario bölgesine taşındı

 

Mayıs ve Ekim ayı arasında her gün 10.00 – 17.00 arası açık olan müzeye giriş her ne kadar ücretsiz olsa da, uçurtma müzesi Heritage Centre (Kültürel miras merkezi) içinde bulunduğundan bu merkeze yetişkinler 3 dolar, öğrenciler ise 2 dolar ücret ödüyorlar.

 

Müzede uçurtma, uçurtma ile ilgili yayınlar, malzemeler sergileniyor. Ayrıca uçurtma müzesi içindeki uçurtma atölyesinde isteyenlere malzeme bedelini ödemeleri kaydıyla uçurtma yapımı öğretiliyor. Kanada Uçurtma Müzesinin yayınladığı misyon ve vizyona baktığımızda görülen bilgiler şu şekildedir.

 

MÜZENİN MİSYONU:

Uçurtmaları ve ilgili bilgileri korumak

İnsanlara uçurtmaların, tarihi ve geleceklerine faydalarını anlatmak

Uçurtma atölyesinde uçurtmanın yapımını öğretmeye yardımcı olmak

Kuzey Amerika kâğıt uçurtmalarını koruma ve muhafazasını sağlamak

Uçurtmaları kültürel anlayış, çevre bilinci ve aile beraberliğine katkılarını anlatmak

Uçurtma tarihine özgü çalışmalar için kaynak merkez olmak

Fiziksel olarak uçurtma etkinliklerine katılmaları için insanları teşvik etmek

 

MÜZENİN VİZYONU

Her şeyden önce, vizyonumuz “kurumsal müze” nin geleneksel imajı ve tanımı değildir.

 

Bir müze gibi, sergiler ve koruma için geleneksel çalışmalarımız olacak, ancak insanların müzeye gelmesini sağlamak yerine, sergi, interaktif programlama ve insanların bulunduğu yere gitmeye odaklanacağız. Çünkü, Kuzey Amerikalıların % 4’ünden azının bir müzeye gittiği tespit edilmiş, bu yüzden farklı etkinliklerle biz insanlara ulaşacağız

 

Geçmişten kurtulup geleceğe devam ederek “sürdürülebilir” bir uçurtmacılık deneyimi şeklinde bir çalışma modeli geliştirmeye kendimizi adadık. Bunu yapabilirsek, başka ülkelerde de, belki de bir gün Fransa ve Almanya’da da aynısını yapmaları için bir model olabiliriz.

 

Vizyonumuz, insanların “vay be” demelerini sağlamaktır. Ziyaretçilerimizin “Bu onlardan biri” “Bu çok havalı” “Bunu bilmiyordum” “Bende yaptım” “Gördüklerime inanamıyorum” ve daha fazla hayret ifadeleri ile karşılaşmak istiyoruz.

 

 

Vizyonumuz, insanları “vay be” demelerini sağlamaktır. Ziyaretçilerimizin “Bu onlardan biri” “Bu çok havalı” “Bunu bilmiyordum” “Bende yaptım” “Gördüklerime inanamıyorum” ve daha fazla hayret ifadeleri ile karşılaşmak istiyoruz.