Dünya Uçurtma Müzesi – Türkiye

İSTANBUL UÇURTMA MÜZESİ – TÜRKİYE

 

 

Dünya uçurtma müzeleri haberlerini yaparken orijinal ismi yerine ülke ve/veya şehir adını başlık olarak kullanıp orijinal adını da haber içeriğinde zikretmeye çalıştık.

Bu nedenle Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni de dünyada bilinen adıyla İstanbul Uçurtma Müzesi adıyla haberleştirdik.

 

Türkiye’nin ilk ve tek uçurtma müzesi olan “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” Mehmet Naci Aköz’ün 19 yıllık uçurtma koleksiyonerliği ve İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin resmi yetkisi ile aldığı kararın ardından 2005 yılında hayata geçirilmiş bir müzedir.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin detay bilgilerini “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi kronolojik tarihçesi” sayfasında okuyabilirsiniz.

 

1980 Yılında profesyonel uçurtmacılığa başlayan, 1986 yılı itibariyle de uluslararası çerçevede koleksiyon ürünleri toplamaya başlayan Aköz’ün hayatını okunmasının da bu içeriğin anlaşılmasına katkısı olacağını düşünüyoruz.

 

Tüm bu girizgahtan sonra, kısaca uçurtma müzesinden bahsedelim

 

Uçurtma müzesinde an itibariyle (Nisan 2020) 6 Kıta, 39 ülkeden toplanmış 3000’e yakın uçurtma ve benzeri ürünlerden oluşan koleksiyon bulunmaktadır.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Çocuk Dostu Müzedir”

2008 Yılında Kültür Bakanlığının başlattığı “Çocuk dostu müze projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi çocukların ziyaret edebileceği en ideal müzelerden birisidir.

03 Yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müzede, bünyesinde barındırdığı anaokulu öğretmenlerinden oluşan eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktadır. 

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “İnteraktif Müzedir”
2 Ayrı müze salonu, 3 ayrı atölye bölümü ile aynı anda 200 öğrenciye hizmet verebilecek, toplamda 500 m2’lik alana sahip müzede,

Hiç bir ürün cam fanuslar arkasında gizlenmemektedir, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikâyeler, tarihi bilgiler, çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde sunum yapılmaktadır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Atölye çalışması ile desteklenmektedir”
2011 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı ve “Kültür gezileri” çerçevesinde İstanbul’daki okullara tavsiye ettiği” “Müzeli eğitim Projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, çocukların ziyaret ettiğinde, dilerlerse uçurtma atölyelerine katılarak ülkemiz kültürünü temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile kendi uçurtmalarını kendilerinin yapabileceği tek uçurtma müzedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinde “Araştırmalar desteklenmektedir” 
Uçurtma kültürünü daha yakından tanımak veya benzeri çalışmalar yapmak isteyen amatör veya profesyonel araştırmacılar için tüm imkânlar sunulmaktadır.
Bu çerçevede, talep eden ziyaretçiler için randevu almaları halinde müzemizdeki “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi” tüm ofis imkânlarıyla birlikte ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Büyük bir koleksiyona sahiptir ”
39 Ülkeden toplanan (Nisan 2020) 3000’e yakın (uçurtma, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan) farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin 2012 yılından itibaren sürdürdüğü proje çerçevesinde, dünyanın çeşitli ülkelerindeki uçurtma kurumları mercek altına alınarak yoğun bir çalışmaya girilmiş ve her geçen gün koleksiyonun genişlemesi sağlanmaktadır.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Ziyaretçilerden ücret almamaktadır”
İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin sosyal sorumluluk projelerinden birisi olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Pazar hariç tüm mesai günleri 09 00 – 17 00 arası açık olup ziyaretçilerden giriş ücreti talep edilmemektedir.

Talep edilmesi halinde ise, atölye çalışmasına katılanlardan sadece uçurtma ücreti alınmakta ve uçurulmaya hazır uçurtma ile müzeden ayrılmaları sağlanmaktadır.

Ayrıca AVM’lerde, otellerde ve çeşitli kurumların bahar etkinliklerinde de gerek atölye, gerekse gezici müze ile yapılan çalışmalar devam ettirilmektedir.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Nerede”
Müzenin konumunu tarif etmek gerekirse; Üsküdar Marmaray istasyonuna, sahildeki Nevmekan ve Üsküdar meydanına 200 mt mesafede ve tam ortadadır. Üsküdar merkezde bulunan Yeni Camii’nin tam arka sokağına paraleldir.

Ayrıca navigasyona “uçurtma müzesi” yazılması halinde rahatlıkla adresimiz ekrana gelmektedir..

Uçurtma müzesi ile ilgili video ve görsel haberlerimizi www.ucurtma.tv den izleyebilirsiniz

Detaylı bilgi ve randevu için iletişim bilgileri          0216 553 23 37 –  0532 616 14 66