Mehmet Naci Aköz | Çin – Wei-Fang’de

Müze ne zaman kuruldu? Koleksiyondaki ürünler nasıl toplandı?

Uçurtma Müzesindeki koleksiyonun en özel uçurtmaları arasında yer alan Çin uçurtmaları nasıl elde edildi;

Türkiye adına katıldığım uluslar arası uçurtma festivallerinden biri olan Shenzhen uçurtma festivali için 27 Ekim 2011 yılında Çin’deydim. Toplamda 4 günlük programımı 8 güne çıkararak Wei-Fang’a gitmeyi de planlamıştım.

Dünya uçurtma başkenti olarak kabul edilen ve dünyanın en büyük uçurtma müzesinin bulunduğu Wei-Fang şehrine gitmek açıkçası festivale katılmaktan daha çok ilgimi çekiyordu

İstanbul’dan 11 saatlik yolculukla Guangzhou’ya gittik, ardından 3 saatlik uçak yolculuğu ile Wei-Fang’a ulaştık, çok kıymetli Çin’li arkadaşım, Wei-Fang uluslar arası uçurtma festivali koordinatörü Liu Zhiping havaalanında beni karşıladı, şehirde kısa bir tur yaptıktan sonra otele yerleştik.
Akşamüstü Wei-Fang uluslar arası uçurtma festivali organizasyon komitesi ve uçurtma derneği yöneticileri ile yemekli bir toplantıya katıldım.

Oldukça sıcak bir ortamda geçen yemek programında hem yeni uluslar arası arkadaşlar edinmiş oldum, hem de Çin uçurtma kültürü ve uçurtma kurumları ile ilgili detaylı bilgilere ulaştım.

Ertesi gün sabah oldukça heyecanlıydım, çünkü dünyanın en büyük uçurtma müzesi olan Wei-Fang uçurtma müzesini gezecektim. Liu Zhiping’le beraber müzeye gittik, müze direktörü Li Naigang karşıladı, müze yöneticilerinin ilgisi ve misafirperverliği beni gerçekten etkiledi, özel bir karşılama ile alındığım uçurtma müzesinde hayranlıkla Çin’li uçurtma üstatlarının yaptığı uçurtmaları gördüm.
Bol bol fotoğraf çektik, bir adet Türk uçurtmasının yapımını uygulamalı olarak yaptım ve uçurtma müzesine armağan ettim, uçurtma müzesi içindeki uçurtma atölyesini inceledim.
Uçurtma Müzesi ziyareti sonrasında Li Naigang tarafından şahsıma sertifika hazırlandı ve armağan edildi, fotoğraflar çekildikten sonra uçurtma müzesinden ayrıldık

Uçurtma müzesinden çıktıktan sonra müze önündeki büyük meydanı gezmeye başladık, bu meydanın Dünya uçurtma meydanı adını taşıdığını ve çeşitli ülkelerin uçurtma kurumlarının plaketlerinin mermer kaideler üzerinde sergilendiğini anlattı Zhiping. Ben de meraklı gözlerle bütün plaketleri incelemeye başladım, 7 veya 8 plaket ancak görmüştüm ki, bir plaketin önünde kalakaldım.

İncelediğim plaketlerden biri olan karşımdaki 60×90 ebatlarındaki plaketin üzerinde Çin’ce ve İngilizce İstanbul Uçurtmacılar Derneği yazıyordu.

Zhiping’e dönerek “Bunu ne zaman ve hangi kriter çerçevesinde buraya koydunuz dediğimde plaketlerin hikayesini dinledim.

2006 yılında Wei-Fang belediyesi tarafından 1.250 Milyon TL karşılığı bir bağış yapılarak uçurtma müzesi baştan aşağı yenilenmiş, bu yenilenme esnasında uçurtma müzesi önündeki dev alanda da yenilenme çalışması yapılarak bu plaketler alana yerleştirilmiş.
Uluslar arası uçurtma festivallerine imza atan uçurtma kurumları kriteri değerlendirmesi çerçevesinde İstanbul Uluslar arası Uçurtmacılar Derneğinin de listeye girmesi uygun görülmüş.

Hem derneğimiz, hem de ülkemiz adına Dünya uçurtma başkentindeki bu plaket bizim için gurur vesilesidir.

Liu Zhiping ile Wei-Fang’daki uçurtma mağazalarının olduğu semte gittik, muhteşem uçurtmalardan oluşan yüzlerce uçurtma mağazasını bir arada görmek beni çok heyecanlandırmıştı.

4-5 Mağazaya uğrayarak uçurtma müzesinde sergileyebileceğim, Çin uçurtma kültüründen onlarca uçurtma aldım, uçurtma imalat bölümüne girerek incelemelerde bulundum, uçurtma müzesi içindeki atölyede değerlendirebileceğim konular hakkında bilgiler edindim ve 100’den fazla uçurtma alarak Wei-Fang’a veda ettim