MEHMET NACİ AKÖZ – TUNUS’TA

MEHMET NACİ AKÖZ

UÇURTMANIN PEŞİNDE DÜNYAYI GEZİYOR

 

UÇURTMANIN PEŞİNDE DÜNYAYI GEZERKEN

BU SEFER TUNUS’TAYIZ

 

Türk Uçurtma takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz katıldığı çok sayıdaki uluslararası uçurtma festivallerinde Türkiye’yi temsil ediyor.

 

Türk Uçurtma Takımı, Tunus Gençlik İşleri ve Spor Bakanlığı ile One Tunisia Kite Team tarafından organize edilen festivalde uçurtma atölyeleri ve uçurtma gösterileri gerçekleştirildi.

 

TUNUS UÇURTMA TAKIMININ, AKÖZ İLE İLGİLİ PAYLAŞIMI

Tunus Uçurtma Takımı kaptanı Amel Amira’nın facebook’taki paylaşımını buradan aktarmak istiyoruz;

 

Mehmet Naci Aköz…

İstanbul’daki Uçurtma Müzesinin kurucusu, 30 Ekim – 4 Kasım 2019 tarihleri arasında, Gençlik ve Spor Delegesi tarafından düzenlenen uçurtma festivalinin bir numaralı katılımcısı olacak.

Mehmet bey’in uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip olduğunu ve Hindistan’daki uçurtma festivallerine katıldığını bilmek, Çin, Ukrayna, Almanya, Hollanda, İtalya..

Üst üste altı kez Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivalinin koordinatörü. Bu yüzden onun tecrübesi gençliğimize fayda sağlayacaktır. Böylece Tunus’ta bir kardeşlik ve dostluk karavanında tanıştık.

 

İstanbul Uçurtma Müzesi koleksiyonunda bulunan 15 uçurtma ile Türk Uçurtma Takımını olarak katıldığımız festivalde havalandırdığımız uçurtmalardan biri ise 10×6 metreden oluşan dünyanın en büyük 5. Bayrak uçurtması olarak bilinen Türk Bayrağı uçurtmaydı.

 

Tunus Uçurtma Kulübü üyeleri ve farklı ülkelerin öğrenci gruplarından uçurtma atölyesine katılmak isteyen gönüllü katılımcılardan oluşan (Suriye, Ürdün, Yemen, Moritanya, Cezayir, Filistin, Amman, Tunus) oldukça geniş katılımlı ve tam bir gün süren uçurtma atölyeleri yapıldı. Türk uçurtma kültürünün uçurtma modellerinin uygulamalı eğitimleri ise İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve uçurtma eğitimcisi Mehmet Naci Aköz ile Yunus Aracı tarafından verildi.

 

Ayrıca Aköz, festival çerçevesinde gerçekleştirilen panelde de konuşma yaparak Türk ve dünya uçurtma kültürü ile ilgili bilgiler verdi.

 

T.C. TUNUS BÜYÜKELÇİLİĞİ BİZİ YALNIZ BIRAKMADI

Tunus’ta katıldığımız uçurtma festivalimize daha önce farklı ülkelerrdeki festivallerde olduğu gibi, bu kez Tunus Büyükelçiliğimizin de bizleri desteklemek için festivalimize katılmış olması bizi ayrıca heyecanlandırdı. T.C. Tunus Büyükelçiliğimiz müsteşarları Gülfe Orhun Gobart hanım ve Ferhat Utku bey’in de dahil olduğu Türk heyeti de festivalimizde bizlerle birlikte uçurtma uçurdular.

Gülfe hanım festivalde basına yaptığı açıklamada;

Türk Uçurtma Takımının ülkemizi Tunus’ta temsil ettiği için çok mutlu olduklarını ve etkinliğe katılmalarının kendilerini heyecanlandırdığını ifade ederek başarılar dilediklerini söyledi.

 

 

 

 

T.C. Tunus Büyükelçiliği resmi internet sayfasından;

Hafta sonu gerçekleştirilen Tunus Uçurtma Festivali’nde ülkemizi temsil eden İstanbul Uçurtmacılar Derneği, 60 m2 büyüklüğündeki bayrağımızı gökyüzünde dalgalandırarak tüm izleyicilerin hayranlığını kazanmıştır. (Bu paylaşım hem Türkçe, hem de Arapça yapılmıştır)

 

TÜRKİYE MAARİF VAKFI DA FESTİVALDE BİZİ YALNIZ BIRAKMADI

Türkiye Maarif Vakfı Tunus ülke koordinatörü Mehmet Targal hocamızda hem panelimize, hem de festivalimize katılarak bizi onore ettiler. Ayrıca, güzel bir sahilde sabah kahvaltısında da bizi ağırlayan Mehmet hocamıza teşekkür ediyoruz,

 

TUNUS BASININDAYDIK

Özellikle 60 m2’lik dev Türk Bayrağı uçurtmamız burada da herkesin ilgisini çekti ve Tunus’lular tarafından alkışlandı. Çok sayıda TV kanalları bizimle röportajlar yaptı.

 

Ayrıca, bu festival kapsamında sadece Tunus Uçurtma Takımının üyelerine değil, festival alanında çocuklara yönelikte uçurtma atölyeleri gerçekleştirerek Türk Bayraklı tasarımlı uçurtmalar yaptık ve ülkemizin tanıtımını en üst düzeyde gerçekleştirdik.

 

TUNUS UÇURTMA TAKIMI ÜYELERİNDEN İSTANBUL UÇURTMA MÜZESİNE UÇURTMA ARMAĞANI

Tunus One Tunisia Kite Team üyeleri etkinlik öncesi özel bir atölye çalışması gerçekleştirerek Tunus kültürünü temsil eden tasarımlardan oluşan birbirinden özel geleneksel model ve tasarımlardan oluşan uçurtmalar hazırlayarak İstanbul uçurtma müzesi koleksiyonu için hediye ettiler.

 

Tunus gezimiz de üç ayrı şehri de detaylı olarak gezerek Tunus coğrafyasını, kültürünü yakinen gözleme imkânına kavuştuk

 

AKÖZ’E FESTİVALDE HİNDİSTAN UÇURTMA TAKIMINDAN “ÖZEL” ÖDÜL

Tunus festivalimizin sürprizi ise One India Kite Team üyelerinden geldi

Hindistan Uçurtma Takımı kaptanı Abdulla Maliyekkal ve takım üyesi Mohammed Shahir, Türk Uçurtma Takımı kaptanı Mehmet Naci Aköz’e dev bir paraşüt uçurtma hediye etti.

 

Uluslararası Tunus Uçurtma Festivalinin yapıldığı Ez-Zehra plajında festival bitiminde yapılan mini eğlence sonrasında Aköz’e dönerek; “40 Yıllık uçurtmacı, uçurtmanın babası Mehmet Naci Aköz’e özel bir hediye vermek istiyoruz” diyerek, yarıçapı 15 metre olan (Toplamda 30 m2’lik) dev bir ufo uçurtmayı hediye ettiler. Hindistan’ın “One India Kite Team” takımına teşekkür ediyoruz.

 

Türkiye’ye dönüşümüzde çok sayıdaki uçurtmayı koleksiyonumuza eklemek üzere müzemize getirdik. Belki de bugüne kadar ülkeler arası ilişkileri en iyi seviyeye çıkardığımız ülkelerden birisi Tunus oldu.