Mehmet Naci Aköz | Hindistan’da

Müze ne zaman kuruldu? Koleksiyondaki ürünler nasıl toplandı?

Uçurtma Müzesindeki koleksiyon içinde en çok Hindistan uçurtmaları bulunmaktadır.

Türkiye adına en çok Hindistan’daki uluslar arası uçurtma festivallerine katıldık, 2018 yılında da uzun bir uluslar arası uçurtma festivali için 11 günlüğüne yine Hindistan’a gideceğiz.

Hem uluslar arası uçurtma festivaline katılmak, hem de Ahmedabad uçurtma müzesini ziyaret ederek, inceleme, araştırma yapmak, bilgiler almak ve uçurtma müzemiz ile Ahmedabad uçurtma müzesi arasında ikili dostluk anlaşması imzalanmasını sağlayacağız.

Hindistan’daki uluslar arası uçurtma festivallerinden biri olan Jaipur’daki etkinlik için 2011 yılında ekip olarak Hindistan’daydık.

2005 Yılında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz 3. İstanbul Uluslar arası uçurtma festivali için İstanbul’a gelmiş olan Hindistan’lı Abdulmalik’le karşılaşmak güzeldi.

Tüm festival boyunca bize destek olan Abdulmalik, bizim ekibin Hindistan’daki zamanlarını daha iyi geçirmesine büyük katkısı oldu.

Bunun en güzel karşılığını da gerek hediye uçurtmalar elde etmemize, gerekse uçurtma mağazalarını dolaşıp yeni Hindistan uçurtmaları satın almamızda gördük, tüm bu uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler uçurtma müzesi içindeki koleksiyonda Hindistan uçurtmalarını en üst sıraya çıkardı.

şu an uçurtma müzesinde 200 adedin üzerinde Hindistan’dan getirilmiş uçurtma, uçurtma yayınları, malzemeleri ve çeşitli objeler bulunmaktadır.

Her uluslar arası uçurtma festivalinde olduğu gibi burada da hem Türk uçurtma kültüründen örneklerin yer aldığı uçurtma atölyeleri ile Hindistan’lı çocuklarla kaynaştık, hem de farklı ülkelerin profesyonel uçurtmacıları ile work shop’lar yaparak farklı kültürlerin uçurtmalarının yapımını da öğrenmiş olduk.

Türkiye’ye döndüğümüzde uçurtma müzesine çok miktarda yeni ürün getirmiştik.