Mehmet Naci Aköz | Hindistan’da

Müze ne zaman kuruldu? Koleksiyondaki ürünler nasıl toplandı?

Uçurtma Müzesindeki koleksiyon içinde en çok Hindistan uçurtmaları bulunmaktadır.

Türkiye adına en çok Hindistan’daki uluslar arası uçurtma festivallerine katıldık, 2018 yılında da uzun bir uluslar arası uçurtma festivali için 11 günlüğüne yine Hindistan’a gideceğiz.

Hem uluslar arası uçurtma festivaline katılmak, hem de Ahmedabad uçurtma müzesini ziyaret ederek, inceleme, araştırma yapmak, bilgiler almak ve uçurtma müzemiz ile Ahmedabad uçurtma müzesi arasında ikili dostluk anlaşması imzalanmasını sağlayacağız.

UÇURTMANIN PEŞİNDE ÜLKE ÜLKE GEZİYORUM

BU KEZ ROTA HİNDİSTAN UDAİPUR

 

 

Hindistan’a ilk gidiş tarihim 2011 yılı Ocak ayındaydı

2005 Yılında projelendirip, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz

  1. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali için Hindistan’dan davetlimiz olarak İstanbul’a gelen, Guinness rekortmenlerinden ünlü uçurtmacı Abdül Malik Khan’ın davetlisi olarak bu kez biz Hindistan’a gittik.

 

Uçurtma Müzesi müdürü Ayşe Rayet ile birlikte Udaipur’da düzenlenen Uluslararası Udaipur Uçurtma Festivaline Türkiye’yi temsilen katıldık. İlk kez gittiğimiz bu coğrafya bizim için oldukça ilginç, renkli ve güzel geçti.

 

Türkiye’yi buz gibi havada terk edip, gündüz 30 derecelik, gece 3 derecelere düşen Hindistan havası bizi şok etti. İlginç coğrafyası, caddelerdeki ineklerin bolluğu, karşımıza sık sık çıkan maymunlar ve rengarenk kıyafetleri ile yerel halk ve oldukça fakir insanları görmek bizim için gerçekten çok ilgi çekiciydi.

 

3 Gün süren uçurtma festivalinde rüzgar kesik kesik esmesi de işin ilginç bir başka kısmıydı.

Uçurtma müzemizin koleksiyonu içinden seçerek getirdiğimiz uçurtmaları koşturarak da olsa uçurmaya çalıştık

 

Özellikle büyük uçurtmalarla gelen uçurtma takımları da koşturarak uçurdukları uçurtmalar yüzünden kan ter içindeydi.

 

Uluslararası J-Udaipur Uçurtma Festivalindeki en önemli kazancımız ise onlarca ülkenin uçurtma takımları ile tanışmak, onlarla bilgi alışverişinde bulunmak ve bol miktarda uçurtma toplamak oldu

İleriki tarihlerde gerek Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali için İstanbul’a davet edeceğimiz, gerekse yurtdışındaki festivallere katılacağımız uçurtmacılarla tanışmak önemliydi.

 

HİNDİSTAN’DA UÇURTMA ATÖLYESİ

Yurtdışında gerçekleştirdiğimiz ilk uçurtma atölyesi Udaipur’da oldu

Bize ayrılmış Türkiye standı içinde çok sayıda Hint’li çocuğa Türk Bayrağı tasarımlı uçurtmalar yaptık ve bunları hep birlikte uçurduk

 

Festival sonrasında uçurtma mağazalarını dolaşıp yeni Hindistan uçurtmalar ve uçurtmalarla ilgili pek çok ürün satın aldık, tüm bu uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler uçurtma müzesi içindeki koleksiyonda Hindistan uçurtmalarını en üst sıraya çıkardı.

 

Şu an uçurtma müzesinde 200 adedin üzerinde Hindistan’dan getirilmiş uçurtma, uçurtma yayınları, malzemeleri ve çeşitli objeler bulunmaktadır.

 

Her uluslararası uçurtma festivalinde olduğu gibi burada da hem Türk uçurtma kültüründen örneklerin yer aldığı uçurtma atölyeleri ile Hindistan’lı çocuklarla kaynaştık, hem de farklı ülkelerin profesyonel uçurtmacıları ile work shop’lar yaparak farklı kültürlerin uçurtmalarının yapımını da öğrenmiş olduk.

 

Türkiye’ye döndüğümüzde uçurtma müzesine çok miktarda yeni ürün getirmiştik.