Mehmet Naci Aköz | Malezya’da

Uçurtma Müzesindeki koleksiyonun en özel uçurtmaları arasında yer alan Malezya uçurtmaları nasıl elde edildi;
Gerek uluslar arası uçurtma festivalleri, gerek toplantılarım, gerekse tatil gezilerim sayesinde dünyada pek çok ülkeyi görme fırsatım oldu. Gezmeyi, incelemeyi seven bir yapım var.

2011 Yılında bir organizasyon çerçevesinde Malezya – Kuala Lumpur’a yolum düştü, yine her yurtdışına çıkış öncesinde yaptığım gibi Malezya’daki uçurtma kurumlarını araştırıp (Uçurtma Derneği, uçurtma kulübü, uçurtma müzesi, uçurtma imalatçı ve uçurtma satıcıları)ön yazışma ve telefonlarla bağlantılar kurdum.
Malezya büyükelçiliğimizle görüştüm, Malezya’da bana rehberlik yapacak aracı olan bir kişi ile de bağlantı kurdum ve Malezya-Johor’daki Pasir Gudang Uçurtma Müzesine götüreceğim hediyeleri de hazırladım ve yola çıktım.

Kuala Lumpur’da otelde karşılaştığım rehberim Hüseyin’le birlikte gece 12.00’de Kuala Lumpur’dan Johor’a hareket ettik, sabah 08.00 gibi Johor’daki Pasir Gudang Uçurtma Müzesinin önündeydik.
09.00’da açılan Uçurtma Müzesinin müdürü İsmail Mat Taib’le görüştük, uçurtma müzesi içinde yapılan ikili görüşmeler ve incelemeler yaptık, bol fotoğraflar çektik ve görüşme sonunda ise Pasir Gudang uçurtma müzesinin bizim müzemize armağan ettiği çok sayıda broşür, dergi, katalog, festival cd’leri ve uçurtma hediye edildi.

Akşama doğru ayrıldığımız Pasir Gudang uçurtma müzesinden, Malezya’nın uçurtmacılar şehri diye bilinen Kelantan şehrine doğru yola çıktık. Yaklaşık 11 saatlik araba yolculuğu ile ulaştığımız Kelantan’da uçurtma ustası Kalimi’nin atölyesine gittik, hem Malezya uçurtmalarının yapımı ile ilgili bilgi alıp bir iki çalışma yaptık, hem de İstanbul’daki uçurtma müzesi için çok sayıda uçurtmalar aldık.

Tüm bu koşuşturmacalar arasında Yeniden Kuala Lumpur’a dönecek vaktimizin kalmadığını fark edince uçurtma paketleri ile Kelantan’dan uçağa atlayıp Kuala Lumpur’a geldik, oradan da İstanbul uçağına binip İstanbul’a geldik.
Tüm bu yolcuk arasında uçurtmalarımızda ufak tefek hasarlar oluştuğu için İstanbul’a geldiğimizde uçurtma müzesinin atölyesinde tamir ve tadilat yaparak uçurtma müzesinin içinde özel bir bölüm oluşturarak koleksiyon içinde Malezya uçurtma kültürünü tanıtmaya başladık.

Bu tarihten tam 6 yıl sonra Uçurtma müzemizi ziyaret eden Pasir Gudang uçurtma müzesi idarecileri ile Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi arasında resmi dostluk anlaşması imzalanmıştır.