İSTANBUL UÇURTMACILAR DERNEĞİ BAŞKANI MEHMET NACİ AKÖZ NİJERYA’DA

Müze ne zaman kuruldu? Koleksiyondaki ürünler nasıl toplandı?

1986 yılında başlayan uçurtma koleksiyonu toplama merakım ve çabam her geçen gün artarak devam ediyor.

Uçurtma Müzesindeki koleksiyonu çoğaltmak, farklı ülkelerden ürünler getirebilmek adına çeşitli vesilelerle gittiğim ülkelerde önceliğim uçurtma ile ilgili kurumları ziyaret etmek, bu vesile ile yeni uçurtma ve/veya uçurtma ile ilgili farklı ürünlere ulaşmak en çok arzuladığım işlerin başında geliyor.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanı Mehmet Naci Aköz dünyayı karış karış gezerek uçurtma kültürü ile ilgili araştırmalar yapıyor

 

Bir fuara katılmak için bu kez yolu Nijerya’ya düşen Aköz;

Uçurtma Müzesindeki koleksiyonumu çoğaltmak, farklı ülkelerden ürünler getirebilmek adına çeşitli vesilelerle gittiğim ülkelerde önceliğim uçurtma ile ilgili kurumları ziyaret etmek, bu vesile ile yeni uçurtma ve/veya uçurtma ile ilgili farklı ürünlere ulaşmak en çok arzuladığım işlerin başında geliyor.

 

2012 Haziran ayında Nijerya’nın başkenti Lagos’taydım. Programımdan arttırdığım zaman içinde görüştüğüm ilgililerden, Nijerya’da geleneksel uçurtma kültürü olmadığını, nadiren Çin’den gelen uçurtmaların uçurulduğunu öğrendim.

Nijerya’ya giderken yanımda götürdüğüm 50 adetlik uçurtma malzemesi ile bir ilköğretim okulu öğrenci gurubuna küçük bir çalışma yapma imkânını buldum, uçurtma müzesinden hediye olarak götürdüğüm Türk uçurtma kültürü örneklerinden Türk Bayraklı tasarımlı uçurtma malzemelerinden yaptığımız uçurtmaları gören çocuklar yerlerinde duramayıp hoplayıp zıplayarak sevinçlerini gösterdiler.

Nijerya | Uçurtma AtölyesiNijerya’da Uçurtma Atölyesi

Tüm malzemeleri kullanarak 50’ye yakın uçurtmayı Nijerya’lı çocuklara hediye ettik, yoğun araştırma ve koşuşturmamıza rağmen Nijerya’dan uçurtma müzesine getirecek bir ürün bulamadık ve elimiz boş döndük, ancak çocukların uçurtmalarımızı gördüklerindeki sevinçleri bile bizim için güzel bir anı olarak kaldı.

Bu etkinlikte karşılaştığımız ilkokulun müdürü ile yaptığımız görüşme sonrasında, kendilerini uçurtma kültürü konusunda diledikleri kadar destek olabileceğimizi, hatta talep etmeleri halinde Nijerya resmi makamları nezdinde girişimlerde bulunmaktan kaçınmayacağımızı da belirttik. Konuyla ilgilenmemizden çok mutlu olduklarını da müşahede ettik.

 

Bu örnekte de gördüğümüz gibi uçurtma müzesindeki koleksiyonun toplanması o kadar da kolay olmadı, ancak yılmak yok, daha çok ülke gezeceğiz, daha çok ürün toplayacağız, hedefimiz tüm dünyanın uçurtmalarını kendi insanımıza göstermek, kendi uçurtmalarımızı dünyaya tanıtmak, İstanbul uçurtma müzesini dünyanın sayılı uçurtma müzeleri arasında daha da yukarılara taşımak.