Mehmet Naci Aköz | Nijerya’da

Müze ne zaman kuruldu? Koleksiyondaki ürünler nasıl toplandı?

1986 yılında başlayan uçurtma koleksiyonu toplama merakım ve çabam her geçen gün artarak devam ediyor.

Uçurtma Müzesindeki koleksiyonu çoğaltmak, farklı ülkelerden ürünler getirebilmek adına çeşitli vesilelerle gittiğim ülkelerde önceliğim uçurtma ile ilgili kurumları ziyaret etmek, bu vesile ile yeni uçurtma ve/veya uçurtma ile ilgili farklı ürünlere ulaşmak en çok arzuladığım işlerin başında geliyor.

2012 yılında 12 – 13 Haziranda Nijerya’nın başkenti Lagos’taydım. Programımdan arttırdığım zaman içinde görüştüğüm ilgililerden Nijerya’da geleneksel uçurtma kültürü olmadığını, nadiren Çin’den gelen uçurtmaların uçurulduğunu öğrendim.

Nijerya’ya giderken yanımda götürdüğüm 50 adetlik uçurtma malzemesi ile bir ilköğretim okulu öğrenci gurubuna küçük bir çalışma yapma imkânını buldum, uçurtma müzesinden hediye olarak götürdüğüm Türk uçurtma kültürü örneklerinden Türk Bayraklı uçurtma malzemelerinden yaptığımız uçurtmaları gören çocuklar yerlerinde duramayıp zıplayarak sevinçlerini gösterdiler.

Nijerya | Uçurtma Atölyesi

Tüm malzemeleri kullanarak 50’ye yakın uçurtmayı Nijerya’lı çocuklara hediye ettik, yoğun araştırma ve koşuşturmamıza rağmen Nijerya’dan uçurtma müzesine getirecek bir ürün bulamadık ve elimiz boş döndük, ancak çocukların uçurtmalarımızı gördüklerindeki sevinçleri bile bizim için güzel bir anı olarak kaldı.

Bu örnekte de gördüğümüz gibi uçurtma müzesindeki koleksiyonun toplanması o kadar da kolay olmadı, ancak yılmak yok, daha çok ülke gezeceğiz, daha çok ürün toplayacağız, hedefimiz tüm dünyanın uçurtmalarını kendi insanımıza göstermek, kendi uçurtmalarımızı dünyaya tanıtmak, uçurtma müzesini dünyanın sayılı uçurtma müzeleri arasında daha da yukarılara taşımak.