Müze nedir? Müzelerin Öğrenciye Katkıları Nelerdir?

Müze nedir? Müzelerin Öğrenciye Katkıları?

Müze tarihtir, kültürdür, geçmişimizdir, geçmiş ile gelecek arasındaki köprülerdir. Kültürel ve/veya tarihsel değeri olan nesnelerin toplanarak sergilendiği yerlere müze denir.

Müzeler, toplumların hafızalarıdır, yer altı-yerüstü zenginlikleri sergilemek için kurulmuş yapılardır. Yurdumuzda özellikle son 20-25 yıldır tematik müzelerde hılı bir gelişme kaydedilmiştir. Oldukça ilginç konular ve adlarla ortaya çıkan müzeler ziyaretçilerine ilginç deneyimler yaşatıyor.

Ülkemizin ilk uçurtma müzesi de Üsküdar’da İkiBinBeş (2005) yılından itibaren faaliyetini sürdürüyor. Dünyanın OnSekiz (18) uçurtma müzesinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi bugün için Altı(6) kıta, OtuzÜç(33) ülkeden toplanmış binlerce ürünlük koleksiyonu ile ziyaretçilerine renkli ve güzel deneyimler sunuyor.

Mehmet Naci Aköz koleksiyonlarını toplamaya başladığında, olmayan bir koleksiyonun parçalarını birleştirirken hayalinin peşinden gitti, vazgeçmedi, çalıştı, çabaladı ve hayalini gerçekleştirerek Uçurtma Müzesini kurdu. Şimdi ise müzede verdiği derslerde gençlere örnek olmaya ve hayallerinin peşinden koşmaları için destek oluyor.

Özellikle okulların kültür gezileri çerçevesinde İstanbul’da gezilecek müzeler içinde özel bir yere sahip olan uçurtma müzesi, hem Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı “Çocuk Dostu Müze” hem de İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı ve halen yürüttüğü “Müzeli Eğitim” projelerine uygun çalışma anlayışı ile ziyaretçilerin hem dünya uçurtma kültürünü görmesi ve öğrenmesini, hem de uçurtma atölyesine katılarak kendi uçurtmasını yapma imkânı sunuyor.

İsteyenler uçurtma müzesi içindeki uçurtma atölyelerinden yararlanırken, isteyenler uçurtma kütüphanesinden uçurtma tarihi ile ilgili bilgilere ulaşma imkânına sahip olabiliyor. Müzelerin, özellikle öğrenciler üzerindeki katkılarını arttırmak için müze programlarının öğrenciye hitap edecek şekilde dizayn edilerek anlatılması yanında, müzelere öğrenci getirecek öğretmenler/ve
veliler tarafından da öğrencilerin müzelerde nelerle karşılaşacağı, nasıl davranmaları ve nelere dikkat etmesi gibi konuların işlenmesinde büyük yarar vardır.

Ders sadece dört duvar arasında olmadığını, gezmenin gezerek öğrenmeninde eğitim için çok önemli olduğunu ortaya koyan uçurtma müzesi gelecek nesillerin hayalleri içinde örnek olmaya devam etmektedir. Sizde hayallerinizin peşinden koşarak yeni nesillere örnek olmaya kültürümüzü çocuklarımıza, torunlarımıza ve doğmamış geleceğimize aktarmaya katkıda bulunabilirsiniz.