Pendik Belediyesi Özürlüler Merkezinde Uçurtma Coşkusu

PENDİK BELEDİYESİ ÖZÜRLÜLER MERKEZİNDE UÇURTMA COŞKUSU

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi uçurtma atölyesi sosyal proje çerçevesinde bu kez Pendik Belediyesi’ndeydi.

Pendik Belediyesi Özürlüler Merkezinde düzenlenen uçurtma kursuna ilgi büyüktü.

Pendik Belediyesi tarafından, Özürlülerin sosyal rehabilitasyonu ve eğitimlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan Pendik Belediyesi Özürlüler Merkezi, özürlülere yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

Yapılan çeşitli faaliyetler arasına bu kez uçurtma atölyesi girdi.

Özürlüler Merkezinde görevli sosyolog Yasin Akyıldız tarafından projelendirilen Uçurtma Atölyesi çalışması, İstanbul Uçurtmacılar Derneği ile ortaklaşa olarak başlatıldı.

Özürlüler merkezinde bu kez yapılan çalışmada farklı yaş gruplarından oluşturulan iki ayrı sınıfa uçurtma eğitimi verildi.

Uçurtma eğitmeni Mehmet Naci Aköz denetiminde verilen uçurtma kursuna, sosyolog Yasin Akyıldız, El Sanatları öğretmeni Zeynep Begüm Gündeş ve Psikolog Ayşenur Bayraktar’da yardımcı eğitmenler olarak katıldılar.

Oldukça renkli, heyecanlı ve eğlenceli geçen Uçurtma Atölyesinde, toplamda 13 özürlü öğrenci hayatlarında ilk kez kendi el emekleriyle rengârenk birer uçurtma yapmanın mutluluğuna kavuştu.

Uçurtmasını bitiren tüm öğrenciler, İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından hazırlanan “Teşekkür Belgelerini” alkışlar arasında aldı.

Uçurtma Atölyesine, çocuklarının yanında katılarak dersleri izleyen veliler de, yapılan çalışma ve çocuklarının yüzlerindeki mutluluk ifadelerini görmekten dolayı oldukça duygulandılar.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Sosyolog Yasin Akyıldız; Pendik Belediyesinin Özürlülerin sosyal rehabilitasyonuna yönelik projelerini uygulamak üzere hizmete açtığı Özürlüler Merkezimizde, Pendik halkımıza yönelik çalışmalarımız olabildiğince özverili bir şekilde sürmektedir.

Özürlü vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmaları, yaratıcılık gücünü oluşturmaları ve kendilerine olan özgüveni sağlayabilmeleri amacıyla hazırlandı.

Uyguladığımız çeşitli projelerden biri de bugün gördüğünüz Uçurtma Atölyesi çalışması olmuştur.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin bu ve benzeri çalışmalara ücretiz olarak verdiği desteği duyduğumuz için, ilgililerle iletişime geçip onları özürlüler merkezimize davet ettik.

Sağolsunlar gereken desteği ve ilgiyi gösterdiler ve bu güzel tablo ortaya çıktı.

Ancak, bu çalışma sadece bugünle kalmayacak ve devamı gelecektir.

Projenin ilk bölümü Uçurtma Atölyesi olarak gerçekleşti, ikinci bölümünde, Türkiye’nin ilk ve tek Uçurtma Müzesi olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz UÇURTMA MÜZESİ gezimiz ve ilerleyen tarihte de Uçurtma Şenliğimiz gerçekleştirilecektir.

Uçurtma Atölyesi çalışması ile ilgili açıklama yapan İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ise; Uçurtma kültürünün tanıtılması, geliştirilmesi ve sevdirilmesi amacıyla kurulan derneğimizin projelerinden olan Uçurtma eğitim çalışmalarının bir idi.

Bugün Pendik Belediyesi Özürlüler Merkezindeki Özürlü kardeşlerimize vermekten dolayı mutluyuz.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği olarak, okullara ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik ve ücretsiz olarak uyguladığımız projeler arasında yer alan Uçurtma Atölyesi çalışmasına bugün iki eğitmenle destek verdik.

İlerleyen günlerde Uçurtma Müzemizde de ağırlayacağımız öğrencilerimizi, uçurtma gibi oldukça önemsediğimiz bir kültürle tanıştırmak, onların hayatlarına küçükte olsa bir renk katmak bizim için önemliydi. Dedi.

Uçurtma Atölyesine katılan Kursiyerler; Uğur Yıldırım, Mustafa Murat Keşab, Yasir Erker, Mustafa Çelik, İlknur Çadırcı, Bilge Nur Kamış, Ali Arif Kabakçı, Melek Turhan, Ömercan Aksoy, Aykut Arslan ve Ebru Baran.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği, Uçurtma Atölyesi defterine dersten sonra yazılan notlar;

Sn. Mehmet Naci Aköz’e
Pendik Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirdiği bu müstesna, bizleri ve çok özel çocuklarımızı dünyanın en güzel oyuncağıyla bütünleştirme çalışmasından dolayı çok teşekkürlerimizi sunar, tüm çalışma ve etkinliklerinizde başarılarınızın devamını dileriz. Bizlere ayırdığınız değerli zamanınız ve güler yüzünüz için müteşekkiriz.

Özürlüler Koord. Mrk. El sanatları Öğretmeni – Z. Begüm GÜNDEŞ

 

Kadim Dostum Sn. Naci Aköz Pendik Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezimizde Sosyalizasyon Projeleri çerçevesinde yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ederim.

Yasin Akyıldız – Sosyolog

 

Sayın. Naci Aköz’e
Pendik Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirdiğiniz bu güzel çalışmadan dolayı teşekkürlerimi sunarım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Ayşenur Bayraktar – Psikolog

 

Bugünkü uçurtma dersinden çok memnun kaldım zevkle uçurtma yaptım. İleride bu dersin devamını isterim.

Bilgenur Kamış – Öğrenci

 

Mehmet Naci Aköz’e
Böyle uçurtma dersi düzenlediği için çok teşekkür ederiz. Bizi bilgilendirdiği için böyle derslerin devamını dileriz çocuklarımızın ihtiyacı var. Pendik Belediyesi’ne de teşekkür ederiz.

Dürdane Kabakçı – Veli

 

Sn. Mehmet Naci Aköz’e
Pendik Belediyesi Özürlüler Merkezinin öncülüğünde özürlü çocuklar için yapılan uçurtma dersine katıldık. Çok faydalı oldu. Bir baba olarak teşekkürler. Sağ olun.

Özürlü Baba – Ahmet Arslan