Şeytan Uçurtmalar Türkiye’nin Dörtbir Yanında!

Şeytan Uçurtmalar Türkiye’nin Dörtbir Yanında!

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından 2017 yılı başında başlatılan ücretsiz şeytan uçurtma dağıtımı 2018’de de ülkemizin her tarafında sürüyor.

Sokak oyunları kültürümüzün içindeki en çok bilinen oyuncaklarımızdan biri olan uçurtma her geçen gün çocuklarımız tarafından daha fazla tanınır ve kullanılır hale geliyor.

Ülkemizin ilk ve tek resmi uçurtma kurumu olan İstanbul Uçurtmacılar Derneği’de bu güzel oyuncağın daha çok tanınması için son 20 yıldır yaptığı çalışmalara bir yenisini ekleyerek geçtiğimiz yıl tüm ülke çapında ücretsiz şeytan uçurtma dağıtımı projesi başlattı.
Dernek başkanı ve uçurtma eğitmeni Mehmet Naci Aköz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada kısaca şunları söyledi;

Uçurtma hem ülkemizde, hem de dünyanın pek çok ülkesinde çokça tanınan sokak oyunları kültürünün önemli oyuncakları arasındadır. 1980 yılından itibaren sürdürdüğüm uçurtma ile ilgili çalışmalarımız içinde çok sayıda uçurtma ile ilgili faaliyetler yaptık, kurumlar oluşturduk. Bunlardan birisi de İstanbul Uçurtmacılar Derneği’dir.

Ülkemizdeki tek resmi uçurtma kurumu olmamız dolayısıyla çalışmalarımızı sadece İstanbul’a yönelik değil, ülkemizin her tarafından gelen taleplere göre yürütmeye ve çok daha fazla kişiye ulaşmaya çalışıyoruz.

Şeytan uçurtma projesini de okullar ve sivil toplum kuruluşları aracılığı ile bu çerçevede yürütüyoruz. Aslında bu proje bir Japon atasözünde de belirtildiği gibi biz insanlara balık ısmarlamak yerine balık tutmayı öğretiyoruz, bu projeye dahil olanlar kendi uçurtmalarını kolaylıkla nasıl yapabileceklerini ve uçurabileceklerini öğreniyorlar.

Merhabalar

Bugün size nostaljik bir uçurtma hazırladık
Çocukluğumuzun en güzel, en kolay yapılabilen, neredeyse bedavaya çıkan,
ancak uçurulurken aldığımız heyecan da bir o kadar fazla olan
Şeytan Uçurtmayı beğeninize sunuyoruz.

Yapım planı ve ugulama sayfası ile şeytan uçurtma ektedir.
Arzu ederseniz, çıktısını alıp uygulayabileceğiniz gibi, talep eden okullar ve Sivil Toplum Kuruluşları için daha fazla sayıda ücretsiz olarak da gönderme imkanına sahibiz.
Şimdiden iyi eğlenceler

...
Mehmet Naci Aköz

Şeytan Uçurtma Yapım Planı

Şeytan Uçurtma Kağıdı

Şeytan Uçurtma Kağıdı

 

Şeytan Uçurtma Yapı Planı

Şeytan Uçurtma Yapı Planı