Uçurtma Avcısı

Dünyanın ilk uçurtma kütüphanesi olan Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesinde yüzlerce yayın bulunuyor…

Uçurtma Kütüphanesindeki klasiklerden biri de…

UÇURTMA AVCISI

Khaled Hosseini’nin 2003 yılında yazdığı ve pek çok dile çevrilerek milyonlarca satan Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) kitabı da uçurtma kütüphanesi raflarında yerini aldı. Uçurtma Avcısı’nda iki yakın arkadaşın (Romanın sonunda kardeş oldukları anlaşılmaktadır) dostlukları, çocukluk ve gençlik anıları bir uçurtma etrafında şekillenerek anlatılıyor.

Emir ve Hasan’ın Kabil’de (Afganistan) aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına karşın her ikisinin de bambaşka dünyalar içinde olduklarını hüzünlenerek, bazen de gözyaşları
içinde okuyacaksınız. Hasan’ın usta bir uçurtmacı olduğunu, hatta uçurtma avcısı diye anıldığını gördüğümüz bu müthiş hikâyedeki olaylarda kullanılan uçurtmaların ve uçurtmaların iplerinin havada kesilmesi ve düşmesine sebep olan cam kırıklı uçurtma iplerinin de aynıları uçurtma müzesi içindeki uçurtma kütüphanesinde ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş durumdadır.

Uçurtma Müzesi kurucusu Mehmet Naci Aköz tarafından Hindistan, Güney Kore ve Endonezya’da katıldığı festivallerden temin ederek ülkemize getirdiği ve müzede sergilenen cam kırıklı uçurtma ipleri, Uçurtma Avcısı kitabı, film CD’si, film afişi ile romanın meraklıları için bir bütünlük sağlamaktadır. Hem Uçurtma Avcısı kitabını, hem de onlarca ülkeden getirilen kitaplar, kataloglar, dergiler, afişler, broşürler, CD’ler ve çeşitli malzemeler uçurtma kütüphanesinde ziyaretçilerini beklemektedir.