Uçurtma ne zaman bulundu?

Uçurtma ne zaman bulundu?

Uçurtmanın Tarihteki Yeri

Uçurtmanın tarihi geçmişine baktığımızda ilk bulunma yılı ve yeri olarak farklı bilgilere ulaşmak mümkündür.

Ülkemizde uçurtma kültürü ile ilgili uzun yıllardır çalışmaları olan, bu konuda pek çok ülkede festivallere katılarak ülkemizi temsil eden, araştırmalar yapan İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz tarafından uzun yıllar içinde toplanan ve derlenen uçurtmanın tarihi ile ilgili bilgilerden bir kısmı şu şekildedir.

Uçurtmanın nerede ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Çin, Malezya, Endonezya veya Güney Pasifik Adaları’nda tarih sahnesine çıktığı düşünülmektedir.

Uçurtma ne zaman bulundu sorusunun  cevabı net olmamakla birlikte ilk bulgular ise şu şekildedir:

Milattan önce 5. yüzyılda, kuş şeklinde, üç gün uçabilen uçurtmalar yapan Çin’li Kungshu Pan ve 3 yıl boyunca uğraşıp ahşaptan bir şahin yapan Mo Zi geleneksel Çin hikâyelerinde oldukça meşhurdur.

General Han Hsin Milattan Önce ikiyüzaltı (206) yılında kuşattığı şehrin surları ile ordusu arasındaki mesafeyi ölçmek için uçurtma kullanmış ve bu bilgiler sayesinde şehre girebilmek için gerekli tünel uzunluğunu tespit edilmiştir. Bu tünel sayesinde ise generalin askerleri düşman birliklerini şaşırtarak, kullandıkları uçurtmaların yardımıyla şehre girmeyi başarmıştır.

Han Hanedanı İmparatoru Huan Teng M.Ö. 202 yılında düşman ordusunun dikkatini uçurtma kullanarak dağıtmıştır.

Romalılar 105 yılında özel tasarladıkları bez uçurtmaları ordu sancağı olarak kullandıkları bilinmektedir.

Çin’de haberleşmek için kullanılan kırmızı fenerleri havalandırmak için 500 yılında uçurtma kullanılmıştır.

Çin İmparatoru Wu Ti, 509 yılında destek kuvvet istemek için içine mektup gizlediği bir uçurtmayı kullanmıştır.

Uçurtmanın tarihi ile ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşmak için uçurtma müzesi içindeki uçurtma kütüphanesine ulaşmak doğru bir yol olacaktır.