Uçurtma Müzesine Her Kesimden Yoğun İlgi!

Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesi olan ve Dünya uçurtma kültürünün sergilendiği Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinden birisi olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi ve Gülen Okumuş Kütüphanesi gelişmeye ve farklı kesimlerden ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor.

Çeşitli alanlardan farklı ziyaretçilerin sık sık ziyaret ettiği müze, bu kez Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hayrettin Parlakyıldız’ı ağırladı.

Müzede 36 ülkeden gelmiş uçurtmaları incelerken, tüm uçurtmaların tek tek tarihleri ve getirilme serüvenleri hakkında bilgi alan Parlakyıldız, ardından Gülen Okumuş kütüphanesinde de zaman geçirdi.

Ziyaretçi defterine müze ile ilgili düşüncelerini yazan Parlakyıldız, müzenin kültürel yönüne vurgu yaparak akademik açıdan çocuk edebiyatı alanında bu tarz aktivitelerin önemine parmak bastı.

Daha sonra müzenin kurucusu Mehmet Naci Aköz ile bir hatıra fotoğrafı çektiren Parlakyıldız müzeden memnun bir şekilde ayrıldı.

“Uçurtma müzesi…

Bugün bir kitapçıya uğrarken önünden geçtim bu müzenin… Geçtim ama içeri girince de çıkamadım, gezdim, sohbet ettim, bilgilendim, zevk aldım, kendim adına, çocuklar adına…

Kültürel yapımızın, çocukluğumuzun bir farklı yönünü gördüm, yaşadım, hoşlandım.

Bunu çocuk edebiyatı açısından değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum akademik açıdan.

Başarılar diliyorum Mehmet Aköz’e, müdüre hanım Ayşe Aracı’ya…

Çocukların duygularına tercüman olan bu müze kurucusuna ve yöneticilerine selam olsun…

Sevgiler…”

Dr. Hayrettin Parlakyıldız
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi